Hatay ili ilköğretim okullarında 6. ve 7. sınıflar sosyal bilgiler dersinin öğretmen ve müfettiş görüşleri çerçevesinde amaca uygunluğunun değerlendirilmesi
The evaluation of the appropriateness of the social science lessons to the goals from the teachers and inspectors point of view in the 6th and 7th classes of the secondary schools in Hatay city.
  1. Tez No: 209373
  2. Yazar: KASIM YÜKSELİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2009
Özet
Bu arastırmada ilkögretim okulları 6. ve 7. sınıflar Sosyal Bilgiler Dersinin amacauygunlugunun ögretme ve müfettis görüsleri çerçevesinde degerlendirilmesi konu alınmıstır.lk ögretim 6. ve 7.sınıflar da Sosyal Bilgiler dersi amaçlarının gerçeklesmesi için takip edilenögrenme ögretme süreçleri arastırılmıstır.Arastırmada kullanılan ölçme aracı arastırmacı tarafından gelistirilmistir. Arastırmaverilerinin toplanmasında ögretmenlere ve müfettislere yönelik anket formu kullanılmıstır.Anket verileri ile toplanan bilgilerin çözümlenmesinde yüzdeler kullanılmıstır.Arastırmanın teorik temelleri ortaya koymak amacıyla; Sosyal Bilimler-Sosyal Bilgilerarasındaki iliski, ilkögretimde Sosyal Bilgiler ve Sosyal Bilgiler dersinin ilkögretimde yeri veönemi üzerinde durulmustur. Ayrıca Sosyal Bilgiler dersinde kullanılan metod-teknik, araçgereçve degerlendirme biçimlerine yer verilmistir.Arastırmada kullanılan veriler 2005-2006 Egitim Ögretim yılında Hatay ili ilçeleri vebaglı kasaba ilkögretim okullarında II. Kademede Sosyal Bilgiler dersi veren ögretmenlere veilkögretim müfettislerine uygulanan anket formaları ile toplanmıstır.Arastırmaya 30 bayan 63 erkek olmak üzere toplam 93 ögretmen ve müfettiskatılmıstır. Bunların 68 i Sosyal Bilgiler ögretmeni 25'i müfettistir.Arastırmada ögretmenlere ve müfettislere genel, programa iliskin görüsleri, metot vetekniklere iliskin görüsleri, ölçme ve degerlendirmeye iliskin görüsleri olmak üzere dört anabaslık altında sorular yöneltilmistir.
Özet (Çeviri)
In this research, ppropriateness of aims in Social Studies Lessons of PrimarySchools sixth and seventh clases are included according to teachers and inspectorsthoughts. Process of learning and teaching, that is pursuit to realise aims of SocialStudies Lessons, is searched.The tool of measuring which is used in research is improved by researcher.Questionnaire form, which is for teachers and inspectors , is used for collecting thedata of research. Percentages are used for analysis of the questionnaire form andcollected information.To produce the theoretical basics of research, the relationship between SocialScience and Social Studies , in Primary School the importonce of Social Science andSocial Studies are emphasized. Indeed, the metotechnique, materials and evaluatingstyles which are used in Social Studies Lessons are included.In 2005-2006 Education Sesions, in Hatay countries and towns of HatayPrimary Schools the data which are used in research is collected with questionnaireforms which are applied to teachers and inspectors who teach Social Studies in II.degree 30 women, 63 men and total 93 teachers and inspectors joined this research.Participonts of this research are consist of 68 teachers of Social Studies Lessons end25 inspectors.In this research, the questions are asked to teachers and inspectors about theirgeneral ideas about programme education, method and techniques, measurement andevaluating under the heading of 4 topics.