Aerobik ve anaerobik antrenman programlarının 13-16 yaş grubu erkek öğrencilerin bazı fizyolojik parametreleri üzerindeki etkileri
Effects of aerobic and anaerobic training programs on some physiological parameters of schoolboys aged 13-16 years
- Tez No: 44912
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; sekiz haftalık aerobik ve anaerobik antrenman programlarının 13-16 yaş grubu erkek öğrencilerin bazı fizyolojik parametreleri üzerindeki etkilerini tesbit etmektir. Çalış maya toplam 32 sağlıklı öğrenci gönüllü olarak katıldılar. Denekler tesadüfi olarak; kontrol (n = 10), aerobik (n = 11) ve anaerobik (n = 11) grup olarak kategorilere ayrıldılar. Deneklerin fizyolojik parametreleri standardize edilmiş alan ve laboratuar testleri ile belirlendi. Aerobik antrenman grubu 8 hafta süresince, haftada 3 kez, 4.8 km mesafeyi % 80 KAS max. ile koştular. Anaerobik antrenman grubu ise aynı mesafeyi % 90 şiddette, 2 set, 600 m sprintler şek linde koştular. Tekrarlar arasında dinlenme 1:1, setler arasında ise 1:3 olarak uygulandı. Kontrol grubuna egzersiz rejimi uygulanmadı. İstatistiksel analizler t-Test ve varyans analizi (ANOVA) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess effects of 8 weeks aerobic and anaerobic training programmes on some physiological parame ters of Schoolboys aged 13-16 years. A total of 32 healthy school boys were voluntarily participated into this study. Subjects were randomly categorized into three groups as aerobic (n = 1 1), anaero bic (n=ll) training and Control (n=10) groups. Subjects' physiological parameters were measured by using standar dized field and laboratory tests. Subjects within aerobic training group ran 4.8 km. three times a we ek for eight weeks at 80% of their HR max. The anaerobic group ran 2 sets of 600 m sprints at 90 % of subjects HR max. Work-to rest re lief was 1:1 and 1:3 between repetitions and sets respectively. Cont rol group had no exercise regimes. Statistical analysis were done by using paired t-test and ANOVA.