XVI. yüzyılda Orta Anadolu'da nüfus ve yerleşme (Bozok, Kırşehir, Niğde, Nevşehir ve Keskin örneği)
In 16 th Century, Populatıon and Occopation in Middle Anatolia (Example; Bozok, Kırşehir, Niğde, Nevşehir and Keskin)
- Tez No: 209471
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUFAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Demografi, Tarih, Demography, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
XVI. yüzyılda Orta Anadolu'da Nüfus ve Yerlesme (Bozok, Kırsehir, Niğde, Nevsehir ve Keskin örneği) bu çalısmanın konusunu teskil etmektedir. Bu çalısmayı yaparken bas vurduğumuz birincil kaynak tapu tahrir defterleri olmustur. Tahrir defterlerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı bazı durumlarda anılan yüzyılın dısına çıkılmıstır. Örneğin Kırsehir Sancağının ilk tahrir defteri 1485 tarihlidir. Muskara olarak bilinen Nevsehir'e ait son tahrir defteri 1727 tarihlidir. Tarihsel bütünlüğü bozmamak için bu defterlerde incelenmistir. Çalısmamızın giris bölümünde, bölgenin kısaca tarihi coğrafyası ile kullanılan kaynakların genel bir değerlendirmesi yapılmıstır. Birinci bölümde yerlesme ana baslığı altında bölgede yer alan sehir, mahalle, kasaba, köy, mezra ve Ağıl olarak geçen yerlesim birimleri mukayeseli bir sekilde ele alınmıstır. ?kinci bölümde ise her sancağın nüfus yapısı, yerlesme bölümünde olduğu gibi mukayeseli bir sekilde ele alınarak tablolarda gösterilmistir. Sonuç bölümünde ise yapmıs olduğumuz kapsamlı çalısma sonucunda elde ettiğimiz veriler özet bir sekilde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In 16 th century, population and occupation in middle Anatolia (Example; Bozok, Kırsehir, Niğde, Nevsehir, and Keskin) are forming the subject of this work. While doing this work, the first reference we have used is ?written title deed registers?. Because of the reasons depending on ?the written registers? , in some situations it has been gone beyond that century.For example; the first written register of Kırsehir Sanjak was dated in 1485. The last written register belonging to Nevsehir, which is known as Muskara,was dated in 1727. Not to spoil the historical wholeness, these registers have been observed too. In the beginning part of our work, a general assesment of historical geography of the region and references, which were used, has been done. In the first part, city, neighborhood, town and halation in the region under the main heading of occupation have been explained comparatively. In the second part, population structure of each sanjak has been explained comparatively as in occupation part and shown in grids. In the conclusion part, at the result of the overall work we have done, the inputs which we have had were presented briefly.