İmaj üretimi ve kimliğin metalaşması
Image production and commoditization of identity
- Tez No: 209512
- Danışmanlar: PROF.DR. KADİR CANGIZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Philosophy, Psychology, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İmaj kavramının tarihsel süreç içindeki dönüşümlerini, bu dönüşümlere etki eden belirleyicileri soruşturduğumuz bu çalışmada, imaj kavramının ?postmodern? olarak adlandırılan günümüz toplumlarında gösterge konumundan ıskata edilip, Türkçe karşılığı olan imge sözcüğündeki ?hayal? anlamına hangi veçhelerden geçerek evrildiğini, kapitalist meta kavramıyla olan ilişkileri çerçevesinde açımlamaya çalıştık. Dolayısıyla çalışmanın esas konusunu postmodern imge anlayışının dönüşümleri teşkil etmekte ve kapitalist meta üretimi ile imgenin dönüşümleri arasındaki paralellik göz önünde bulundurularak, kapitalist metanın kendisini bir imge olarak inşa etmesinin zorunlu bir şey olduğu tezi ispat edilmeye çalışılmaktadır. Metanın kendisinde olmayanı varmış gibi göstererek inşa etmesiyle, sanayi reklamcılığında imgenin ön plana çıkması arasındaki paralellik göz önüne alındığında imaj kavramının temsilden hayale dönüşümünde yaşanan kırılmasının modern bir görüngü olduğunu ve imaj endüstrisinde yaşanan muazzam gelişmenin nihayetinde kapitalist meta üretiminin doğurgularından birisi olduğunu söylemek mümkün gözükmektedir. Eğer metalar imgeyle değer kazanıyorlarsa imgelerde kendilerini metaları aracılığıyla görünür kılmaktadırlar. Anahtar Sözcükler 1. İmaj 2. Meta Fetişizmi 3. Kimlik 4. Modernizm 5. Postmodernizm
Özet (Çeviri)
In this study that we investigate the transformations of the concept of image through the historical process and the underlying reasons of these transformations, we tried to elucidate that the concept of image has been rejected as an indicator in today?s society, which is called ?postmodern?, and through what stages it passed to evolve into the meaning of ?dream? that is embedded inside the Turkish corresponding word ?imge?, in the framework of the capitalist concept of commodity. Thus, the main theme of the study consists of the transformations of postmodern understanding of image and in consideration to the parallelism between the capitalist concept of commodity and image transformations, the study aims to show the thesis that capitalist commodity has to build itself as an image. Taking into consideration the parallelism between commodity building itself by showing what it does not have as if it does and the loom large of image in industry advertising, it seems possible to conclude that the transformation of the concept of image from representation to dream is a modern phenomenon and that as a result, enormous development in image industry is one of the generations of capitalist commodity production. If commodities gain value by image, images make themselves apparent via their commodities. Key Words 1. Image 2. Commodity Fetishism 3. Identity 4. Modernism 5. Postmodernism