Örgütlerde yalın yönetim: Bir alan araştırması
Lean management in organizations: A field resaerch
- Tez No: 209597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada yeni yönetim yaklaşımlarından yalın yönetim incelenmiştir. Yalın yönetimin doğuşu ve gelişim sürecinde hangi kaynaklardan etkilendiği ve gelişmesine katkısı olan kişiler ve olaylardan da bahsedilmiştir.Yalın üretim hususları incelenerek oradan yalın yönetime geçiş sürecinin evrimi takip edilmiştir. Yalın yönetimin temel ilke ve prensipleri verilirken özellikle kar amaçlı olmayan kurumlar için yalın basamaklarında ilerlerken ihtiyaç duyabileceğimiz yalın haritaların ne kadar yardımcı olacağından bahsedilmiştir. Araştırmanın yazın taraması bölümünde bahsedilen prensipler daha sonra her biri kanı olarak hazırlanarak uygulama kısmı oluşturulmuştur.Hazırlanan kanılar 212 kişiden toplanan verilerle yapılan analizler yazınla bağlantılı olarak tartışılmıştır.Özellikle yazın taraması bölümünde bahsi geçen prensipler kurum için yalın diyebileceğimiz hususlar olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Konu başlığı itibariyle ülkemiz için yeni bir husus olduğunu söyleyebiliriz. Bu yeni hususun ilk etapta varlığından söz etmenin zorluğunun farkında olduğumuz için öncelikle kurum kendi duruşuyla yalın yönetim prensiplerine ne kadar yakın veya uzak olduğunun farkına varabilir. Böylece yalın yönetimin varlık derecesini tespit edebilmiş durumdayız.Araştırma sonucu elde edilen veriler tablo ve şekillerle verilmiştir..
Özet (Çeviri)
The subject of this study is learning organizational lean management principles. Lean management principles have been analyzed in this research. How lean management was born and survived and advanced during its journey. We mentioned about who helped its improvement.Lean production movements have been analyzed and how crossed to the lean management. Lean management principles and base events have been given in this research. Especially an example of non profit organization was given in this research. An organization needs some events to cross to the lean management. And the road maps were given in this research. In the literature review section, we mentioned about principles of the lean management. And those events were prepared as questions of lean management.Every judgment was asked as a question. Every answer was evaluated according to the literature review section. 212 people answered the questions.Our topic is a new application especially for our country. This is easily can be said. This implementation can be very hard for the organization. For this reason this research can be a guide for the organization. By this research, organization can see its position how far away or close to the principles of lean management. So we can measure the organization situation.The research results were given by the help of tables and figures.