Yalın yönetim yaklaşımı ve Türkiye'deki uygulamalara ilişkin bir alan araştırması
Lean management and a field research on its applications
- Tez No: 422610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER FERDA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
21. yüzyıla adım atmak üzere olduğumuz şu günlerde, tüm dünyayı etkisi altına alan bir değişim sürecinin yaşanmakta olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bu sürecin en gözlenebilir özelliği, küreselleşmeye bağlı olarak izlenen ekonomik, siyasal ve kültürel değişimlerdir. Bu değişimlerin yansımalarından biri ise, çalışma alanımızı oluşturan işletmelerin üretim ve yönetim süreçlerindeki köklü değişimlerdir. Bugün, geleneksel üretim ve yönetim modelleri, değişim rüzgarları ile aynı hızda etkisini yitirmekte ve bunun yerine ürün ve hizmetin en yenisini, en kalitelisini en çabuk müşteriye sunmak doğrultusunda düzenlenen yeni üretim ve yönetim yaklaşımları devreye girmektedir. Bu tez çalışmasında 90'lı yıllardan sonra yönetim literatüründe ve işletmelerin sözlüklerinde yer bulan ve adı Toplam Kalite Yönetimi (TKY) ile birlikte anılmaya başlayan Yalın Yönetim Yaklaşımı incelenmiştir. Ayrıca yalın yönetimin Türk işletmelerindeki uygulamalarına ilişkin olarak gerçekleştirilen bir alan araştırması sunulmuştur. Çalışmada yalın yönetimin gelişim süreci, hangi koşullarda geliştiği, unsurları, örgütlerin yapılarına ve yönetim süreçlerine getirdiği yenilikler üzerinde durulmuştur. Gerçekleştirilen uygulama ile de yalın yönetimi uyguladıklarını ifade eden Türk işletmelerinde yalın yönetim anlayışının ne olduğu, hangi unsurlarının yoğun olarak uygulandığı araştırılarak bu konuda işletmeler bir sıralamaya tabii tutulmuştur. Araştırmanın yapıldığı işletmelerde bilinçli ve etkin uygulanan bir yalın yönetim anlayışının bulunduğunu söylemek zordur. Buna rağmen işletmelerin bu konuya yaklaşımları ve sarfedilen çabalar umut vericidir.
Özet (Çeviri)
We are now well into the 21st century and the widely known saying that“the only certainty is change process”is truer than ever before. The major characteristics of this change process are economic, social, political ans cultural changes occured due to globalization. One of the most important implication of these changes is, in fact, its effect on the management and production processes of organizations. The increasing inability of the traditional approaches to respond to the changes have effectively ended their era of dominance. The objective of this thesis study was to analyze the crisis of the traditional production and management approaches and introduce Lean Management which has taken place in the management literature associated with TQM since 1990's. Lean Management is introduced as the evolution of a new philosophy in order to overcome the crisis by adapting itself to the new socioeconomic conditions and by changing management processes through increasing team working, empowerment, intensive education and training and providing coach leaders. In the thesis, a field study which analyzed the implementation of lean management at Turkish companies is also presented. In the study, the factors, conditions and the development of lean management as well as the innovations that lean management brought to organization structure and management processes are discussed. The field study aimed at analyzing how Turkish companies view lean management and how they apply lean management principles to their operations. The results of this study indicate that lean management is not effectively applied at the companies researched but the efforts they put into are promising for future.