Malatya Polis Meslek Yüksekokulu'nun örgütsel iklimi
The orgnizational climate of Malatya Police Vocational of Higher Education
  1. Tez No: 209661
  2. Yazar: KÖKSAL BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu arastırmanın amacı, Malatya Polis Meslek Yüksekokulu (MPMYO)'nun örgütsel iklimini ögrenci algılarına dayalı olarak, nasıl bir iklime sahip oldugunu ve derecesini belirlemektir. Arastırmanın alt amaçları ise, ögrenci algıları ile ders görevlileri ve amirlerin algıları arasında anlamlı fark olup olmadıgını, ögrenci algılarının sınıf düzeyi, ders basarı durumu, annenin çalısıp çalısmaması, baba meslegi ve polislik meslegini seçme nedenine göre farklılasıp farklılasmadıgını belirlemektir. Bu amaçla MPMYO'da birinci sınıf düzeyinde 263, ikinci sınıf düzeyinde 188 olmak üzere toplam 451 ögrenciye Hoy, Tarter ve Kottamp (1991) tarafından gelistirilen Örgütsel klimi Betimleme Anketi (OCDQ-RS) uygulanmıstır. Arastırmanın analiz asamasında sınıf düzeyi, anne meslegi ve seçim nedeni degiskenleri açısından deneklerin anket maddelerine verdikleri yanıtlar arasında anlamlı bir fark olup olmadıgını test etmek için t-testi (Independent-Samples T Test) kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out what kind of organizational climate Malatya Police Vocational School of Higher Education (MPMYO) has depending on perceptions of cadets and it?s degree of openness index. The secondary purpose is to find out whether there are any differences between cadets? and instructors and supervisors? perceptions, whether there are any differences in perceptions of cadets in terms of grade level, academic success, mother?s work status, father?s job and the reason for choosing police profession. For these purposes, Hoy, Tarter and Kottamp?s (1991) Organizational Climate Description Questionnaire - Rutgers Secondary (OCDQ-RS) was conducted to 285 first grade and 198 second grade cadets of MPMYO. At the analysis stage of the research, firstly Levene?s Test for Homogeneity was conducted to determine if the variances differ as homogenous. For the cases where variances are homogenous, Independent T-Test was conducted to analyze the data in terms of grade level, mother?s wok status and the reason for choosing police profession.