Çevrimiçi işbirliği ekiplerinde öğrenenlerin sorun çözerek öğrenmeyle ilgili tutum ve görüşleri
Attitudes and views of online cooperative learning teams toward learning by problem solving
  1. Tez No: 210036
  2. Yazar: SALİH GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ATAİZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, çevrimiçi öğrenme ortamlarında verilen ekip ödevlerinin, öğrenenlerin işbirliği ile çalışarak sorun çözme becerilerinin gelişimine etkilerini ve öğrenenlerin çevrimiçi ortamda işbirliği ile öğrenmeye karşı tutumlarını araştırmaktır. Araştırmada, genel tarama modeli uygulanmıştır. Verilerin toplanması için uzman görüşlerinden yararlanılarak hazırlanmış 24 maddeden oluşan anket hazırlanmıştır. Anket, Anadolu Üniversitesi İnternete Dayalı Bilgi Yönetimi Önlisans Programında (BYÖLP) ikinci sınıfta okumakta olan öğrencilere çevrimiçi ortamdan uygulanmıştır. Anketin gönderildiği 180 öğrenenden 120 `si geri dönmüş bunlardan 111'inin geçerli olduğu saptanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans dağılımları, yüzdelik hesaplamalar, t testi, Mann Whitney U testi, ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri yapılmıştır. Bu araştırma çevrimiçi ortamda öğrenenlerin, çevrimiçi ortamda ekip çalışması ile sorun çözmeye yönelik tutumlarını ortaya koymuştur. Öğrenenler ekip çalışması ile sorun çözmenin yararına inanmakta fakat ekip çalışmasına uyum sağlamakta zorluk çekmektedirler. Çevrimiçi ortamda işbirliği ekipleri ile çalışmak öğrenenlerin, iletişim becerilerini ve sorumluluk duygularını geliştirmiştir. Ekip üyeleri birbirlerine güvenerek çalışmışlardır. Öğrenenlerin ekip çalışmasına karşı kaygıları ve olumsuz tutumları giderildiğinde bireysel çalışma yerine ekip çalışmasını tercih edecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out students' attitudes against cooperative learning when they work together to solve their homeworks as a team and cooperative learning's effects on students' problem solving ability. Basic describtive model has been used in this research. In order to collect data a questionary which was prepared by the help of experts in the field has been used. The questionary consists of 24 questions. Second grade students of Anadolu University Internet Based Information Management Associate Degree Programme participated in the questionary process on an online learning environment. 120 out of 180 questionaries have been returned and 111 out of 120 are valid. In order to process data, evaluation methods such as frequncy distribution, percentage calculations, T test, Mann Whitney U test, ANOVA test, Kruskal-Wallis test and Post Hoc Tukey tests were used. This research shows perceptions of learners learning in online environment towards problem solving through cooperative work in an online environment. Learners believe that problem solving via cooperative work is useful but they have difficulties in adaptaing themselves to coopeative learning. Working with cooperative teams promoted the communication skills and sense of responsibility of the learners. The team members worked by trusting each other. It can be stated that learners may prefer cooperative work to individual work if their negative attitudes towards cooperative work are removed.