Konut sorununun çözümünde bir alternatif olarak konut kooperatifleri ve Eskişehir ilindeki konut kooperatiflerinin sosyo-ekonomik analizi
  1. Tez No: 21005
  2. Yazar: NURCAN TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Nüfus artışı, göçler ve hızlı kentleşmeye bağlı olarak daha fazla önem ve evrensel boyutlar kazanan konut sorununun çözümü giderek güçleşmektedir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, konut sektörünün ekonomik ve sosyal öneminin kavranması, soruna çözüm aramak için kamu otoritelerini zorlamıştır. Bu nedenle dönemler itibariyle çeşitli politikalar izlenmiştir. Ancak bu politikaların sorunun çözümünde yetersiz kalması, alternatif bir çözüm olarak toplu konut yapımı ve konut kooperatifçiliğini ön plana çıkarmıştır. Ülkemizde 1934 yılında başlayan konut kooperatifçiliği, zaman içerisinde niteliksel ve niceliksel olarak hızla gelişmiştir. Bu çalışmada, konut sorunun nedenleri ve boyutları ele alınarak, sorunun çözümünde bir alternatif olmaya çalışan, konut kooperatiflerinin önemi ve gelişimi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Housing problem which gains more important and universal dimensions due to growing population, migrations and rapid urbanization has become very difficult to solve. The realization of the social and economic importance of housing sector in developing countries like Turkey has forced public authorities to search solutions for the problem. So, various policies have been followed at different periods. Yet, since those policies have been ineffective to solve the problem, mass housing production and coperative housing has gained importance as an alternative solution. Housing cooperatives which started to take place in 1934 in our country, have rapidly developed quantitatively and qualitatively in time. This study aims at putting forward the importance and development of housing cooperatives as an alternative solution for the housing problem, by examining the reasons and dimensions of the problem.