Örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki
The relationship between organizational commitment and organizational citizenship behavior
- Tez No: 210058
- Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalısmanın amacı örgütsel baglılık ile örgütsel vatandaslık davranısı arasındaki iliskinin açıklanmasıdır. Çalısmada ilk önce genis bir literatür taraması yapılarak örgütsel baglılık ve örgütsel vatandaslık davranısı kavramları teorik çerçevede sunulmustur. Bu bölümlerde, kavramların tanımı, boyutları, etkileyen faktörler ve sonuçları anlatılmıstır. Çalısma teorik bir çerçevede sunulduktan sonra, örgütsel baglılıgı ölçmek için Sungurlu'nun Türkçeye çeviri ve adaptasyonunu yaptıgı Bucharan'ın örgütsel baglılık ölçegi, ve örgütsel vatandaslık davranısını ölçmek için Dyne ve arkadasları tarafından gelistirilmis Kamer tarafından Türkçe'ye adaptasyon çalısması yapılmıs örgütsel vatandaslık davranısı ölçegi kullanılmıstır. Arastırma tekstil sektöründe farklı hiyerarsik düzeylerden 62 çalısan üzerinde gerçeklestirilmistir. Bu anketler sonucunda veriler degerlendirilerek örgütsel baglılık ile örgütsel vatandaslık davranısı arasındaki iliski açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the explanation of the difference between organizational commitment and organizational citizenship behavior. Firstly, organizational commitment and organizational citizenship behavior concepts are presented in a theoretical frame by doing a wide literature search. In these parts, definitions of the concepts, sizes, effective factors and their results are explained. After the presentation of the study in a theoretical frame, to measure the organizational commitment Bucharan?s ?organizational commitment measurement?, which is translated and adapted to Turkish by Sungurlu, and to measure organizational citizenship behavior ?organizational citizenship behavior measurement?, which is developed by Dyne and his friends, and worked on adaptation to Turkish by Kamer, are used. Research was done on 62 people who are working on different hierarchical level of textile sector. After the result of these surveys, the relation between organizational commitment and organizational citizenship behavior was being tried to explain by evaluating the data.