İmalat sanayi işletmelerinde ar-ge bölümünün örgütlenmesi ve Türkiye Şişe Cam Fabrikaları A.Ş.'nde bir uygulama
- Tez No: 21007
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET İçinde yaşadığımız 20. yüzyılın ikinci yarısında uzay ve elkt- ronik beyin çağında, teknolojik değişimin ve yeniliğin büyük bir hızla ilerlemesiyle birlikte sanayi işletmelerinde Ar-Ge büyük önem ve ağır lık taşıyan bir faaliyet niteliği kazanmış, önemli parasal kaynakların ve uzmanlaşmış insangücünün ayrıldığı ve işletmeler için stratejik önemde büyük ümitlerin bağlandığı bir çaba durumuna gelmiştir. İşletme için önem taşıyan bu çabaların etkin bir örgütsel yapı ya kavuşturulması gerekmektedir. İmâlat Sanayi işletmelerinde Ar-Ge örgüt yapısının incelenmesi ne yönelik olan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ar-Ge kavramı, amaçları, faaliyetleri ve iş letmeler bakımından stratejik boyutlarına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde, Ar-Ge örgüt yapıları“bağlı örgütlenme, ”bağım sız örgütlenme“ ve ''proje örgütlenme”esasına dayanılarak incelenmiş tir. Uygulama niteliğindeki üçüncü ve son bölümde ise, Tarkiye Şişe Cam Fabrikaları A.Ş. örgüt yapısı incelenerek değerlendirilmiş ve genel bir sornuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recently of 20 th. century, because of velocty of the change, R-D has become a high impartant action. Again R-D has become an hopefull action that has strategic important and important money resorces, skillfull manpower are used. In order to carry oft these efforte that is important for compa nies, R-D must be organized in suitable way in companies. This study aiming investigation of R-D organization in the manufac turing mdustriel companies has three chapters. In the first chapter, informations for concept, purposes, faci- tities of R-D and its strategie dimentions for companies have been given. In the second chapter, strautures of R-D organization,“dependent organization”,“independent organization”and“project organization”have been described as organization ways. The third chapter has involved application. Structure of R-D organization of“Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.”has been evaluated and the study has been finished with general appraisal.