Kobilerin halka açılmalarında derecelendirme ve pratik bir derecelendirme modeli uygulaması
Rating process at public offerings of Sme's a pretiminary rating model application
- Tez No: 210150
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNSAL BAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Derecelendirme; menkul kıymet ihraç eden kuruluşların, ihraç ettikleri borçlanma aracının anapara ve faiz ödemelerini zamanında yerine getirebilme yeteneği hakkında bağımsız kuruluşlar tarafından verilen tarafsız bir yargıdır. Başka bir ifadeyle, bir varlığın veya menkul kıymetin performansı ve kredi değerliliği hakkındaki görüşlerdir. Bilindiği üzere KOBİ'lerin en önemli sorunlarından bir tanesi finansman sorunudur. Bu sorunu çözebilmek için KOBİ'ler gerek bankalardan ve uluslar arası piyasalardan kredi temimi ile gerekse menkul kıymet ihraç ederek kaynak sağlama yoluna gittiklerinde bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından verilmiş olan derece notuna ihtiyaç duyacakları kaçınılmazdır. Derecelendirme şirketleri çeşitli finansal, endüstri, piyasa ve ekonomik bilgileri bir araya toplar ve analiz eder. Böylece, kredi derecelendirme şirketleri, yatırımcıların kendi kendilerine yaptıkları analizlerden daha bağımsız, güvenilir, ve profesyonel analizler sağlarlar ve yatırımcılara kolay anlaşılır semboller aracılığıyla ( AAA, D ) ihraç edilen menkul kıymetin kalitesi ve ihraçcı şirketin ait olduğu risk kategorisi hakkında anlamlı bilgi verir. Bu bakımdan derecelendirme finans sektörü bakımından oldukça önemlidir ve derecelendirmeye verilen önem gün geçtikçe daha da artmaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülke ekonomilerinin çoğunda derecelendirme sistemi piyasaların gelişmesi açısından önemli bir etken konumundadır. Fakat derecelendirme yöntemlerinin Türkiye'de uygulanabilirliği konusu incelendiğinde, derecelendirme şirketlerinin rasyonel bir şekilde faaliyet gösterebilmeleri için gerekli ekonomik koşulların ülkemizde var olmadığı aynı zamanda KOBİ'lerin gerek derecelendirme sistemine gerekse sermaye piyasalarına uyum gösterebilmeleri açısından bir dizi önlemler alması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rating is an unbiased judgment given by independent organizations on the ability of security issuer organizations to manage the capital of debt instrument and interest payments on time. In other words, it is the viewpoint of an asset or security performance and a credit worthiness. As already known, one of the most significant problems of Small and Medium Sized Organizations is the problem of financing. To solve this problem, when Small and Medium Sized Organizations seek a financial source whether by securing loans from banks and international markets or by discharging security, the need for o rating grade given by independent rating organizations is unavoidable. Rating companies gather and analyze various financial, industrial, marketing and economic data. In this way, credit rating companies provide a more independent, reliable and professional analysis made by investors themselves and, using easily comprehensible symbols (AAA, D) , give meaningful information to investors about the quality of the discharged security and the risk category to which the issuer company belongs. From this point of view, the rating is quite important for financial markets and the importance given to rating increasing day by day. In the majority of developing countries? economics, such as Turkey, the rating system is an important factor in the development of markets. However, when the possibility of implementing rating methods was investigated, it was concluded that our country does not fulfill the economic requirements necessary for rating companies to be rationally active and that small and medium sized organizations must take a series of measures from the point of view of adapting itself, whether to the rating system or to capital markets