İstanbul daki üniversite öğrencilerinin tüketici davranışları açısından marka sadakatinin ölçümlenmesi üzerine bir araştırma
Measurement of the brand alliance of university students in Istanbul in terms of their consuming behaviours
- Tez No: 210171
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZLIM TÜZEL URALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüz spor ekonomisinde yasanan gelismeler; müsteri odaklı pazarlama anlayısının dogmasına ve marka kavramının gün geçtikçe önem kazanmasına neden olmaktadır. Spor pazarında modern pazarlama anlayısının özünde bulunan müsteri odaklı pazarlama anlayısı, spor pazarında yasanan rekabetin daha da artmasına neden olmaktadır. Spor pazarında artan rekabet firmalar için; Pazar bölümlendirmesi yapmayı ve markalarına uygun hedef Pazar belirlemeyi zorunlu kılmaktadır. Belirlenen hedef pazarın ardından, markanın konumlandırılması ise firmalar açısından ayrı bir önem tasımaktadır. Çünkü yapılan konumlandırma ve marka stratejileri uygulamaları sonucunda marka degeri olusmakta ve hedef kitlede bir marka sadakati olusturulmaktadır. stanbul'daki devlet üniversitelerinin mühendislik fakültelerinde ögrenim gören ve seçmeli beden egitimi dersi alan 250 ögrenciye özgü bu arastırmanın amacı; Türkiye giyim sektöründe yer alan spor markaları hakkında müsteri odaklı marka degerini olusturan kaynakların belirlenip ölçümlenmesidir. Devlet üniversitelerinin seçilmesinin en önemli nedeni, gelir dagılımın heterojen bir yapıda olmasıdır. Mühendislik fakültesinde ögrenim gören ve seçmeli beden egitimi dersi alan ögrenciler üzerinde bu arastırmanın gerçeklestirilmesi ise konunun içerisinde yer alan degiskenlerin rahatlıkla ve dogru biçimde algılanabilmesidir. Arastırmanın sonucuna göre; reklamlarda ünlü kullanımı izlenim oranlarını arttırdıgı görülmüstür. Ama reklamlarda ünlü kullanımı ile markaların tercih edilmesi arasında iliski bulunmamıs ve ünlü kullanımının, marka tercih oranının da etkili olmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Developments in sport economy cause a new perspective on marketing based on consumers? preferences and a significant importance on marketing. The marketing based on consumers? preferences in the sport markets causes an increase in competition at these markets. This competition forces companies to make a classification in marketing and to identify brands in accordance with the target marketing. After this identification, the brand position is started to be important for companies in that after this positioning and the brand strategy applications, brand alliances are created at target people. This research is aimed to identify and to measure the sources of brand values based on consumers? preferences regarding sport brands in clothing sector. To this aim, 250 university students who were at engineering faculties and were taking physical training and sport modules as selective courses at public universities in stanbul were taken into account. The reason of selecting public universities is the distribution of incomes is heterogenic and the reason of selection these students at engineering faculties is the right perceptions of the subject and variables. Considering the research results, it can be said that famous people performing at publicities attract people in order to watch them, and so these brands can be seen and known by several people. However, there is not any significant relationship between these publicities and consuming these brands. Also, there is not any increase depending on these publicities