Türkiye'de 1990 sonrası kamu harcamalarının finansmanında kullanılan yöntemler
The methods adopted for financing the public expenditures after 1990 period in Turkey
  1. Tez No: 210173
  2. Yazar: ÖZKAN ZÜLFÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZBUDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Devletin ekonomideki varlığı üzerine yapılan tartıĢmalar günümüzde devletin iktisadi alana müdahale etmesi veya etmemesi değil, ne zaman, hangi araçlarla ve nasıl müdahale etmesi gerektiği üzerine yoğunlaĢmıĢtır. Kamu harcamaları, devletin ekonomik alana müdahale etmek amacıyla kullandığı araçlar içerisinde en önemlisidir. Türkiye'de 1990 sonrası dönemde kamu harcamaları düzeyinde sürekli olarak artıĢ yaĢanmıĢtır. Kamu harcamaları düzeyinde yaĢanan bu artıĢ sonucu, artan kamu harcamalarının finansmanı önemli bir olgu olarak ortaya çıkmıĢtır. Kamu harcamalarının finansmanında kullanılan vergiler, vergi dıĢı gelirler, borçlanma, monetizasyon ve özelleĢtirme gibi finansman yöntemleri gerek ortaya çıkıĢ biçimleri gerekse de ekonomik sonuçları bakımından oldukça farklı etkilere sahiptir. Kamu harcamalarının finansmanında kullanılan temel finansman yöntemi vergilerdir. Artan kamu harcamalarının vergilerle karĢılanamaması sonucu, diğer finansman yöntemlerine baĢvurulmuĢ ve özellikle borçlanmayla finansman yoluna gidilmiĢtir. Bu durum gerek vergi gelirlerinin yapısının bozulmasına gerekse de ekonomide bir borçlanma sorununun baş göstermesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, discussions on the presence of the government in the economy are concentrated on the questions; when, how to interfere the economy and with which instruments, rather than should interfere or not. Public expenditure is the most important one in instruments of the government to interfere the economy. After the 1990 period, there has been an increase in the level of public expenditure in Turkey. As a result of this increase in public expenditure, the financing of these expenditures came into the picture as an important fact. Financing methods such as taxes, non-tax revenues, debt financing, monetization and privatization have different effects both in terms of their emergences and consequences. The basic financing method used in financing public expenditure is taxes. Due to lack of tax revenues to meet the increasing public expenditure, other types of financing methods especially debt financing was used. This situation led to both a failure in structure of tax revenues and a debt problem.