Lojistik şirketlerde muhasebe organizasyonu ve lojistik maliyetler, uygulamalar
Accounting organisations in logistic companies and logistical costs, applications
  1. Tez No: 210208
  2. Yazar: SİNEM POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hızın ve etkinligin önemli oldugu günümüz rekabet kosullarında isletmeler, maliyetlerini düsürüp müsterilerin beklentilerini karsılayarak varlıklarını sürdürmeye çalısmaktadırlar. Maliyetlerin içinde en büyük paya sahip unsurlardan biri de lojistik maliyetlerdir. sletmeler bu lojistik maliyetleri indirebilmek için bu maliyetleri olusturan unsurları ve bunlar arasındaki etkilesimleri bilmeli ve sistem yaklasımı içinde bir bütün olarak takip etmelidir. Bu da isletmelerde etkin bir muhasebe organizasyonunu gerektirmektedir. Bu sayede gerçekçi, güvenilir ve dogru bilgiler elde edilerek isletmenin hayati kararları bu bilgilere göre verilmektedir. Bu da rekabetin, isletmelerin lojistik maliyetlerini olusturan lojistik faaliyetleri arasında oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today' s competitive world, being fast and active are important for exploitation companies. Reducing the costs, they try to survive with meeting their customers? expectations. One of the largest sized components among the costs is logistical costs. In order to reduce these logistical costs, exploitation companies need to be aware of the components, and their interaction and they need to operate with system approach. This requires an effective accounting organisation in exploitation companies. Consequently; with getting realistic, dependable, and accurate information, they can adopt vital decisions. This shows competing is among the logistical actions which construct logistical costs.