Öğretmenlerin internet kullanma becerileri ve internete yönelik tutumları
The teachers abilities of internet usage and their approaches towards internet
- Tez No: 210326
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZCAN ERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalısmanın problemi, Öğretmenlerin ?nternet'i kullanma becerilerinin ve ?nternet'e yönelik olan tutumlarının incelenmesinin gerekliliğidir. Arastırmanın amacı ise, öğretmenlerin ?nternet'i kullanma becerileri ve ?nternet'e yönelik olan tutumlarını belirlenmesini sağlayacak ölçme araçlarını gelistirmek ve öğretmenlerin durumlarını ortaya koymaktır. Çalısma, yazın taramasının yapılması, öğretmenlere yönelik ?nternet Kullanım ölçeğinin olusturulması, geçerlilik ve güvenilirlik çalısmasının yapılması, ölçeğin öğretmenlere uygulanması ve toplanan verilerin analiz edilerek yorumlanması seklinde sürdürülmüstür. Bulgulara dayalı olarak arastırmanın sonuçları belirtilmis ve öneriler gelistirilmistir. Arastırma sonucunda genç öğretmenlerin daha ileriki yastaki öğretmenlere göre ?nternet kullanma becerilerinin daha yüksek olduğu, ?nternet kullanmaya baslama yılı yükseldikçe kullanım düzeyinin de arttığı, ?nternet kullanma sıklığı arttıkça ?nternet'ten yararlanma ve ?nternet'e yönelik tutumun da arttığı görülmüstür. Bilgisayar ve ?nternet eğitimi alan öğretmenlerin ?nternet'ten yararlanma düzeyleri daha yüksek ve ?nternet'e yönelik tutumları daha olumludur. Öğretmenlerin yabancı dil bilme durumuna göre ?nternet'i kullanma becerileri ve ?nternet'e yönelik tutumlarında herhangi bir farklılasma görülmediği tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
This study? problem is to determine teachers? abilities of Internet usage and their approaches towards Internet. Teachers? approaches toward Internet should be taken consideration in order to use Internet effectively. Therefore, This study?s aims can be defined as below: What are the teacher?s aims to use Internet? What are the teachers? levels of knowledge that related to use Internet? Which approaches have the teachers got? The study has been continued in the manner of scanning the literature, forming Internet Usage Criterions for teachers, making the study of validity and reliability, operating the criterions on the teachers and commenting by analyzing the gained data. The results of the research depending on the diagnosis have beeen marked and the suggestions have been improved. At the end of the research, It has been observed that the young teachers? Internet usage ability are higher than the elder teachers, that levels of usage has increased when the beginning year of using Internet ascends, that benefits from Internet and attitude towards Internet has increased when the frequency of usage ?nternet ascends. The teachers who are trained on Computer and Internet increase benefit from Internet and they have more positive attitudes towards Internet. It has been observed that there have been any changes on the Internet usage skills and the attitudes towards it according to knowing a foreign language.