Pre-service EFL teachers' views towards employing Web 2.0 tools while improving language skills and practices
İngilizce öğretmen adaylarının dil becerilerini ve uygulamalarını geliştirirken Web 2.0 araçlarını kullanma konusundaki görüşler
- Tez No: 677876
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda internet ve teknolojideki radikal gelişmeler günlük hayatımızın hemen her alanında etkili olmuştur. Bu alanlardan biri de dil eğitimidir. 21.yüzyılda hem öğretmen hem de öğrenci rollerinde köklü değişiklikler meydana gelmiştir. 21.yüzyıl bireyleri teknolojik gelişmelerle doğmuştur ve bu ortamda büyümeye devam etmektedir. Bu bireyler teknolojiyi dil öğrenimine dâhil ettiklerinde daha kalıcı öğrenme ortamları oluşturmaktadırlar. 21.yüzyıl öğretmenleri, bilgiyi doğrudan öğrencilere sunmamayı ve bilgiye ulaşabilecekleri farklı yöntem ve teknikler önermeyi ilke edinmiştir. Bu sayede öğretmenler, bireyleri hem araştırmaya hem öğrenmeye hem de kendi öğrenmeleri için sorumluluk almaya teşvik etmektedir. Öğretmenler Web 2.0 araçlarını öğrenme ortamlarına dâhil ederek yeni nesille aralarındaki uyumu yakalamakta ve çağa ayak uydurmaktadır. Bu konuda öğretmen adaylarının Web 2.0 kullanıma dair görüş ve tutumları oldukça önemlidir. Bu nedenlerle bu çalışma İngilizce öğretmen adaylarının dil becerilerini ve uygulamalarını kullanırken yararlandıkları Web 2.0 araçlarına ilişkin tutumlarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Web 2.0 araçlarının dil öğrenimlerine katkısı, Web 2.0 araçlarını kullanırken yaşanılan sıkıntı ve çözüm önerileri, yaş, cinsiyet ve sınıf gibi demografik değişkenlerin İngilizce öğretmen adaylarının Web 2.0 kullanımına dair görüşleri üzerindeki etkisi bu çalışmanın şekillenmesinde etkili olmuştur. Araştırmada eşzamanlı gömülü deseni yakalamak adına, nitel ve nicel veriler bir arada kullanılmıştır. Katılımcılar, Pamukkale Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan 227 gönüllü öğretmen adaylarıdır. Katılımcıların, Web 2.0 araçlarının kullanımı hakkındaki görüşlerini araştırmak amacı ile 15 maddeden oluşan ankete cevap vermeleri talep edilmiştir. Ayrıca katılımcıların Web 2.0 kullanımına dair görüşlerini daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için nitel veriler toplanmıştır. Görüşmeler 24 İngilizce öğretmen adayı ile yapılmıştır. Nicel ve nitel verileri analiz etmek için, sırasıyla istatistiksel analiz ve içerik analizi teknikleri uygulanmıştır. Nicel verilere göre, katılımcılar Web 2.0 araçlarının varlığından haberdar olduklarını belirtmiştir. Ayrıca dil beceri ve uygulamalarında Web 2.0 kullanımına dair görüşlerinin pozitif olduğunu beyan etmişlerdir. Diğer yandan demografik değişkenler katılımcıların Web 2.0 kullanımına dair görüşleri üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Nitel verilere göre, (1) dil öğreniminde kullanılan Web 2.0 araçları, (2) Web 2.0 araçlarının hangi dil becerileri için kullanıldığı, (3) Web 2.0 araçlarının kullanım sıklığı, (4) Web 2.0 araçlarının kullanırken karşılaşılan muhtemel sıkıntı ve çözümler, (5) Web 2.0 araçlarının dil öğrenimine faydaları, (6) katılımcıların Web 2.0 kullanımı ile ilgili farkındalıkları, (7) katılımcıların mesleki hayatlarında Web 2.0 araçlarından faydalanmalarına yönelik görüşleri ve (8) katılımcıların Web 2.0 araçlarının kullanımı ile ilgili ilave yorumları olmak üzere 8 tane ana başlık ortaya çıkmıştır. Analizler dikkate alınarak, nitel ve nicel bulgular ve diğer çalışmalarla aralarındaki ilişkiler tartışılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın etkileri ve çıkarımları ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, radical advancements in Internet and technology have been effective in almost every side of our daily lives. One of these areas is language education. In the 21st century, radical changes have occurred in both teachers' and students' roles. The 21st-century learners were born in technological advancements and continue to grow in this environment. These learners create permanent learning circles when they integrate technology into their language education. The 21st-century teachers have adopted the principle of not presenting information directly to students but proposing different methods and techniques by which they can access information. In this way, teachers urge learners to both investigate, learn and take responsibility for their learning. Teachers accommodate themselves with the new generation and they keep up with the time by employing Web 2.0 tools. In this regard, the views and attitudes of pre-service EFL teachers on the utilization of Web 2.0 tools become more of an issue. For these reasons, the current study aims to capture the views of pre-service EFL teachers about the utilization of Web 2.0 tools while improving the skills and practices of language. In addition, the utilities of Web 2.0 tools in learning areas, the difficulties and solutions experienced when employing Web 2.0 tools and the impacts of demographic variables such as age, gender and year of study on the views of pre-service EFL teachers towards Web 2.0 use have been instrumental in shaping this study. To reach concurrent embedded design in the present study, quantitative and qualitative methods were applied together. The participants were volunteered 227 pre-service EFL teachers from Pamukkale University. They were requested to give answers to the 15 items on the questionnaire for the investigation of their views on the utilization of Web 2.0 tools. Also, qualitative data were gathered to find out the views of pre-service EFL teachers in detail. Interviews were applied with volunteered 24 participants. To analyze the quantitative and qualitative data, data analysis and content analysis techniques were applied respectively. According to the quantitative data, the participants stated that they heard about the existence of Web 2.0 tools in language education. Also, they expressed that their views towards employing Web 2.0 tools were positive while improving the skills and practices of the language. On the other hand, demographic variables had no impact on employing Web 2.0 tools among pre-service EFL teachers. According to qualitative data, these eight themes emerged: (1) types of Web 2.0 technologies used in language education, (2) for what language skills Web 2.0 tools are employed, (3) the frequency of utilizing Web 2.0 tools, (4) the potential difficulties and solutions encountered while employing Web 2.0 tools, (5) the benefits of Web 2.0 tools to language learning, (6) awareness of the participants on employing Web 2 tools, (7) the views of the participants towards employing Web 2.0 tools in their career, (8) additional comments on employing Web 2.0 tools. Regarding the analysis, the relationship between the qualitative and quantitative data and the ones in the literature were discussed. Within this framework, the influences and implications of the present study were presented in detail.