Türkiye'de elektronik fon transferi sisteminin finansal işletmelere etkileri
The Effects of the electronic fund transfer system on financial operations in Turkey
  1. Tez No: 73901
  2. Yazar: YADİGAR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışmada Elektronik Fon Transferi Sistemi, diğer elektronik ödeme sistemleri olarak kredi kartları, satış noktası terminalleri, otomatik para ödeme makinaları, ev ve ofis bankacılığı, bankalararası takas odaları, swift sistemi, internet kullanımı ve interaktif bankacılık sistemleri incelenmiştir. Amaç, Türkiye'de elektronik fon transferi ve diğer elektronik ödeme sistemlerinin kurulmasına neden olan faktörler, sistemlerin finans sistemimizi ne şekilde etkilediği ve sistemlerin geliştirilmesi için neler yapılabileceği konularının araştırılmasıdır. Türkiye'de bankalararası Türk Lirası ödemelerinin hızlı, güvenilir ve ekonomik bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla kurulan ve yaklaşık altı yıldır işletimde olan Elektronik Fon Transferi Sistemi, fon yönetimi sistemine getirdiği alternatifler ve güvenli ödeme kolaylıkları neticesinde kısa sürede finans sektörümüz tarafından benimsenmiştir. Uygulama alanları tüm bankalararası ödemeleri kapsayacak şekilde genişletilmiş ve ülkemiz genelinde nakit ve çek kullanımını önemli ölçüde azaltmıştır. Araştırma sonucunda EFT Sisteminin döviz, efektif ve menkul kıymet piyasaları, bankalararası para piyasası işlemleri, açık piyasa işlemleri, hazine ihaleleri, fon aktarımları, Türk Parası Kıymetini Koruma Mevzuatı (32 sayılı karar) gereğince yapılan zorunlu döviz devirleri, kamu personeli maaş ödemeleri, bireysel bankacılık işlemleri ve faiz oranlan, para politikası, kredi sistemi ve bankacılık sisteminin denetimi üzerinde yansımaları olduğu görülmüştür. Ayrıca EFT Sisteminin, finansal işlemlerin etkinliğinin sağlanmasında, önemli bir unsur olduğu belirlenmiştir. Ancak kurulması ve işletilmesi büyük yatırımlar gerektiren EFT Sistemine, Bankalar, Aracı Kurumlar, Özel Finans Kurumları gibi finans sektörünün temel katılımcıları tarafından gereken önemin verilmediği anlaşılmıştır. Globalleşen dünyada, finans, bankacılık ve bilişim teknolojisindeki değişikliklere uyum sağlayabilmek amacıyla EFT Sistemi geliştirilmelidir. Ülkemizde Elektronik Fon Transferi Sistemi uygulamalarını düzenleyen bir yasa mevcut değildir. Dünya genelinde ticaretin sınırlarının ortadan kalkması nedeniyle, elektronik suçlarla ilgili düzenlemelerin acilen hukuk sistemimize ilave edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study deals with the Electronic Funds Transfer System, credit cards as other means of electronic payment systems, point-of-sale terminals, automatic teller machines, home and office banking, interbank clearing houses, swift system, internet usage and interactive banking systems. The aim is to study the factors paving the way for establishment of electronic funds transfer and other electronic payment systems, as well as the effects of them on our financial system, and to find out what can be done to improve these systems. The Electronic Funds Transfer System which was established to provide a fast, reliable and economic means of payments in Turkish Lira and which is being operated for nearly six years has been adopted by our financial sector in a short time due to the alternatives it has offered to the funds management system as well as its reliability and convenience of payment. Its usage has been expanded to cover all interbank payments as a result of which usage of cash and cheque has been remarkably reduced. Our study shows that the Electronic Funds Transfer System has repercussions on foreign exchange, banknote and securities markets, interbank money market operations, open market operations, auctions made by the Treasury, funds transfers, compulsory foreign exchange sales made according to Regulations on Protecting the Value of Turkish Currency (Decree no: 32), salary payments of public personnel, individual banking operations and interest rates, monetary policy, credit system and inspection of the banking system. Furthermore it has been determined that the EFT System has an important role in increasing the efficacy of financial operations. However, it has also been understood that banks, stockbrokers and special finance houses which are basic participants of the financial sector do not attribute due importance to the EFT System establishment and operation of which require big investments. The EFT System must be improved in order to adapt to the changes in finance, banking and information technology in a globalized world. In our country, there is no legal arrangement governing the Electronic Funds Transfer System. Because of the disappearance of barriers to trade in the World, arrangements on electronic crimes must be urgently included in our legal system.