İşverenin hizmet sözleşmesini haklı nedenle feshi
Revoke of service contract with just cause by employer
  1. Tez No: 210340
  2. Yazar: AHMET GÖK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN AKYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hizmet sözlesmesinin feshi, sosyal ve ekonomik bakımdan güçlü isveren ile zayıf isçi arasında var olan is akdinin karsı tarafın kabulüne baglı olmaksızın sona erdirilmesidir. Sözlesmenin feshi ile tarafların sözlesmeden dogan yükümlülükleri sona erer. Ancak, sözlesmenin kanunda belirtilen biçimde ve haklı nedenle feshedilmemesi durumunda tazminat yükümlülügü dogar. Hizmet sözlesmesinin s Kanunu' nda düzenlenen haklı nedenle derhal fesih hallerinden ?ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzeri? durumlarda isveren tarafından feshi durumunda ise isverenin hiçbir tazminat yükümlülügü söz konusu olmayacaktır. sçinin haklı nedenle feshi ise fesih sebepleri bakımından paraleldir. Hizmet sözlesmesinin haklı nedenle isçi tarafından feshi durumunda isveren tazminat yaptırımları ile karsı karsıya kalacaktır. Bu çalısmada, s Kanunu m. 25' te düzenlenen haklı fesih nedenleri kanunda düzenlendigi sistem içerisinde sırasıyla detaylı biçimde ele alınmıs, hizmet sözlesmesinin haklı nedenle feshi usulü, feshin süresi ve sonuçları da incelenmistir. Ayrıca; birinci bölümde hizmet sözlesmesinin tanımına, sona ermesine ve haklı fesih kavramlarına deginilmistir. s Kanunu dısında Basın s Kanunu ve Deniz s Kanunu' nunda düzenlenen ?isverenin haklı feshine? ise yer verilmemistir. s Kanununda yer alan haklı fesih nedenleri, sözlesmenin devamının isverenden beklenemeyecegi ve is iliskisinin çekilmez hale geldigi sebeplerdir. Bu hüküm, ideal bir hukuk kuralı olmayıp ancak günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek biçimde düzenlenmistir.
Özet (Çeviri)
Termination of service contract is the termination of the labour contract without the consent of the worker. With the termination of contract, obligations that are assumed for each side are no more applicable. However, if the termination process is not compatible with the applied law and without just cause then implied indemnity is in order. Within the listed causes for a termination in Labour Law, ?violation of job ethics and dishonesty? is a just cause for the termination of contract. Under these circumstances, employee cannot claim any obligations for the employer. On the other side, employee acts under the same rules and in parallel with the employer considering the laws undertaken. Termination of service contract by the employee with a just cause results in amends that are implied by law. In this thesis, just causes for the termination of a service contract that are listed in article 25 of Labour Law elaborated in detail; the related procedures of termination with just cause, duration of termination and results of termination are also explored. Furthermore, definition of service contract, discharge of the contract and results are mentioned in section1. As an exception; the regulations related with the termination of the service contract with just cause that are implied by Press Labour Law and Marine Labour Law are not included. The just causes for a termination of service contract that are indicated by Labour Law are the ones that imply the relationship between employee and employer is no more viable. This judgment is not a result of an ideal law; however, it is a regulated version as to make it compatible with the contemporary demands.