Josıah Royce'un sadakat felsefesi
Josiah Royce?s the philosophy of loyalty
- Tez No: 210495
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalısmanın amacı Mutlak ?dealizm'in Amerikan savunucularından olanJosiah Royce'u tanıtmak ve onun etik alanında ortaya koymus olduğu düsünceleriniSadakat Felsefesi çerçevesinde irdelemektir.Josiah Royce'un etiği bireysel bir yasamın anlamlı olabilmesi için gerekensartların analizi üzerinde yoğunlasır ve `sadakat' (loyalty) olarak adlandırdığı seyi konualır. `Sadakat', bir kisinin bir amaca istekli, eylemsel ve eksiksiz bir sekildeadanmasıdır. Tanımın açık kıldığı gibi `sadakat' özgürlüğe bağlıdır. Bir kisinin yasamı,o, özgür seçimleri gerçeklestirecek güç ve fırsatlara sahip olmadıkça tam olarakgerçeklestirilemez. `Sadakat'siz yasam bos ve sahtedir. `Sadakat'sizlik moral intihardır.Herhangi bir özel amaca `sadakat', moralitenin temel prensiplerini tanımlamakiçin uygun değildir. Bir amaç, birçok insanî yasamı tek bir yasamda birlestirebilmelidir.Amaç insanî, somut ve eylemsel olarak görülür. O, aynı zamanda bir idealdir. O,gerçekten sonsuzluğun hizmeti anlamına gelir.Josiah Royce'un Sadakat Felsefesi'nin temel prensibi `sadakate sadık ol' dur vebu prensip bireysel yasamların doğru birlesimi için gerçek bir ideal sağlar. Royce'unidealizmi dini de konu alır. Din, `sadakat'in ruhunun ve sonsuzluğun yorumudur
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to introduce Josiah Royce, who is the leadingAmerican proponent of Absolute ?dealism, and examine his ideas in the ethics.Josiah Royce?s ethics is rooted in his analysis of the conditions necessary for anindividual life to be meaningful and extends to what Royce calls `loyalty?. Loyalty is thewilling and practical and thoroughgoing devotion of a person to a cause. As the definitionmakes clear, `loyalty? depends on freedom. A person?s life will not be very fulfillingunless he has the power and opportunity to make free choices. Without `loyalty?, life isempty and hollow. Disloyalty is moral suicide.`Loyalty? to any specific cause is not suitable to define the basic principle ofmorality. A cause must unify many human lives in one. It appears human, concrete andpractical. It is also an ideal. It is a superhuman entity. It is also really means the service ofthe eternal.The basic principle of Royce?s `The Philosophy of Loyalty? is `be loyal to loyalty?and this principle provides a geniune ideal for true unity of many individual life. Inaddation to, his idealism extends to religion. Religion is the interpretation boht of theeternal and of the spirit of loyalty.