Öğrenen örgütler ve örgüt kültürü
Learning organizations and organizational culture
  1. Tez No: 210544
  2. Yazar: İLHAMİ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu tez çalısmasının temel amacı, örgüt kültürü ile öğrenen örgüt olma arasındakiiliskiyi test etmek ve farklı örgüt kültürüne sahip olan isletmelerin öğrenen örgüt olmabakımından farklılıklarını tespit etmektir. Bununla birlikte, öğrenen örgüt boyutları arasındakiiliskilerin belirlenmesi ve öğrenen örgüt boyutlarının öğrenen örgüt olusumundakiağırlıklarının belirlenmesi de tez çalısmasının amaçları arasındadır. Tez çalısmasının buamaçları doğrultusunda gelistirilen arastırma hipotezleri, çok değiskenli istatistiksel analizlerve yapısal esitlik modeli aracılığı ile test edilmistir.Bu çalısmada öğrenen örgüt ve örgüt kültürü arasındaki iliski incelenerek bu konudakibosluk giderilmeye çalısılmıs; öğrenen örgüt boyutları, öğrenen örgüt boyutlarının öğrenenörgütteki ağırlığı, örgüt kültürünün öğrenen örgüt üzerindeki etkisi ile farklı örgüt kültürünesahip isletmelerin öğrenen örgüt olma durumlarının farklılıkları ve bunların sebepleriayrıntıları ile açıklanmıs ve böylece literatüre önemli katkılarda bulunulmustur. Öğrenenörgüt olmak isteyen isletmelere önemli bir rehberlik hizmeti sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to test the relationship between organizationalculture and being a learning organization and to determine the differences betweencorporations with different organizational cultures in terms of being a learning culture.Determining the relationships between the dimensions of learning organizations anddetermining the importance of the dimensions of learning organizations in the formation oflearning organizations are also among the objectives of this thesis. Research hypothesisdeveloped in line with these objectives of the thesis are tested using statistical analysis withmulti-variables and structural equity model.In this thesis, the relationship between a learning culture and organizational culture isinvestigated and the gap between them is tried to be closed; the dimensions of learningculture, the importance of the dimensions of learning organizations in learning organizations,the influence of organizational culture on learning organizations, differences of corporationshaving different organizational cultures in terms of being a learning organization and thereasons for these are explained in detail and thus, significant contributions have been made tothe literature. Considerable guidance has been provided for corporations wanting to becomelearning organizations.