Ambalajın tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi:Gıda maddeleri üzerine bir araştırma
The effect of packaging on consumer's purchase behaviour:A survey on food products
- Tez No: 210680
- Danışmanlar: Y.DOÇ. AYHAN SERHATERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde ürünler arasındaki farklar azalmaya ve ürün çesitligi artmaya basladıgından fark yaratmak ve tüketicilerin satın alma kararlarına etki etmek git gide daha zor olmaktadır. Aynı isleve sahip ürünlerdeki bu benzerliklerin artması dolayısıyla isletmeler küçük ayrıntılardan büyük farklar yaratma yoluna gitmektedir. Ürünleri tüketicinin zihninde ve yasantısında farklılastırmada önemli bir etken olarak ambalaj karsımıza çıkmaktadır. Gıda ürünlerinde ambalaj, sadece ürünü muhafaza eden ve bozulması önleyen bir faktör olmaktan çıkarak, tüketicilerin duygularına hitap ederek tüketicilerin satın alma kararlarında etkili olan bir kavram olmaktadır. Ambalaj, ürünün tanıtımını saglayan önemli bir pazarlama faaliyeti olarak görülmektedir. Ambalajın bu fonksiyonu tüketiciyi yönlendirerek, karar vermesini saglamaya çalısması açısından önemlidir. Zira gelismis self-servis sistemlerinde satıs elemanı rolünü gören ambalaj, tüketiciyle ilk temas kuran ve üreticinin tüketiciye ulastırmak istedigi mesajı ileten bir etkendir. Bunun için ambalaj, pazarlamanın besinci P'si (Packaging) olarak kabul edilmektedir. Yapılan bu çalısmada, gıda ürünlerinde ambalajın tüketicilerin satın alma davranısına etkisi arastırılmakta ve tüketicilerin ambalajdan beklentilerinin neler oldugu belirlenmeye çalısılmaktadır. Bu çalısmada, tüketiciler üzerinde bir anket çalısması yapılmıs, istatiksel teknikler kullanılarak degerlendirilmis ve kullanılan teknikler sonucu elde edilen veriler yorumlanmıstır. Tüketicilerin gıda maddelerini ambalajlı olarak satın alma davranısında; ambalajlı gıdaların saglıklı oldugu, kaliteli oldugu ve güven verdigi düsüncesi ön plana çıkmaktadır. Gıda ürünlerindeki ambalaj fonksiyonlarının tüketici satın alma davranıslarındaki etkisinin ürün çesidine göre farklılasmadıgı gözlenmektedir. Tüketicilerin satın alma kararı vermelerinde gıda ürünleri ambalajından en önemli beklentilerinin; ürünün korunması, kolaylıklar saglaması, bilgi vermesi gibi somut yararlar oldugu tespit edilmektedir. Tüketicilerin satın alma kararı vermelerinde renk, sekil, tasarım gibi özelliklerle daha sonra ilgilendigi söylenebilir. Tüketicilerin ambalajın fonksiyonlarına yönelik tutumları ile egitim durumu, yas ve cinsiyet grupları arasında farklılıklar tespit edilmistir. Tüketicilerin ambalaj tercihlerinin ürün çesitlerine ve özelliklerine göre farklılastıgı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays because the differences among the products have been decreasing and the variety of products has been increasing, it has been gradually becoming more difficult to create a difference and to affect consumers? decisions on buying a product. Since the similarities among the goods which have the same function have gone up, firms prefer making differences out of small details. Packaging, as an outstanding effect which differentiates the products in the minds and lives of consumers, appears in front of us. Packaging in food stuffs is not only a factor which protects the products and prevents them from going bad, but also a concept which appeals to consumers? feelings and affective on their decisions of purchase. Packaging is considered to be an important marketing facility that makes it available to introduce the product. This function is important in terms of directing the Consumer and trying to make him decide. In fact, packaging, which plays the role of a sales assistant in developed self-service systems, is a factor which gets in touch with the consumer first and delivers the message which the producer wants to send to the consumer. That is the reason why packaging is accepted as the fifth P (packaging) of marketing. In this work that has been carried out, the effect of packaging on consumers? behavior of purchase in food stuffs has beeen searched and the expectation of consumers from the packaging has been tried to be determined. In this work, a poll on consumers has been conducted and it has been evaluated by using statistical techniques and the datum, which have been obtained as a result of the techniques which have been used, has been inter preted and suggestions have been made. What becomes a matter of primary importance while shopping packaged foodstuffs is the thought of healty, good quality and dependable foods. Taking the foodstuffs into consideration, it has been observed that the effect of the packaging functions on Consumer purchasing behavior isn?t diverse according to the type of the product. While making a decision of purchase, it has been determined that the most important expectation of consumers from foodstuffs packaging is concrete benefits such as; protection of the product, convenience and providing knowledge. It can be said that consumers pay attention to colour, shape and design later on in respect to consumers? making a decision. t has been determined that there is diversity between the attitudes of consumers towards packaging functions and their education, age and gender groups. That consumers?s choice of packaging diversifies according to food variety and their special features has came up.