Değişim yönetiminde dönüştürücü liderlik davranışlarının firma performansına etkileri üzerine bir araştırma
Transformational leadership behaviours in organizational change management and their effects on firm performance: an empirical study
  1. Tez No: 210682
  2. Yazar: PINAR ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalısma dünyasının içinde bulunduğu hızlı değisim süreci örgütlerin yapılarını ve yönetim tarzlarını etkilemekte ve değistirmektedir. Çünkü ekonomik, sosyal ve kültürel unsurların birer itici güç olarak etkilemesiyle örgütler değisimden daha da öte dönüsüme zorlanmaktadır. Sürekli değisim içinde olmak zorunda olan örgütlerde değisimin etkin yönetilmesi dönüstürücü lider özellikleri tasıyan yöneticileri gerekli kılmaktadır. Bu gerçekler çerçevesinde değisim yönetimine dönüstürücü liderlik etkisi ve nihai olarak firma performansına etkileri çalısmada ele alındı. Bu amaçla teorik olarak konu 3 bölüm halinde ele alındıktan sonra 4 bölümde ilgili saha arastırması yapıldı. Birinci bölümde değisim, örgütsel değis ve değisim yönetimi gibi kavramlara ısık tutulmaya çalısıldı. Bu sayede firmaların değisime neden gerek duydukları ve değisim uygulamalarının etkinliği için değisim yönetiminin rolü aydınlatılmaya çalısıldı. ?kinci bölümde liderlik kavramı ve liderlik perspektifleri kısaca ele alındıktan sonra çalısmanın asıl konusu olan dönüstürücü liderlik kavramı değisim yönetimi açısından ele alındı. Burada dönüstürücü liderlik olgusu değisim yönetimi penceresinden bakılarak irdelenmeye çalısıldıktan sonra değisim için liderliğin niçin gerekli olduğu sorusuna yanıt verilmeye çalısıldı. Üçüncü bölümde performans, örgütsel (firma) performans kavramları verildikten sonra değisim yönetimi ve dönüstürücü liderlik performans iliskisine ayrı ayrı değinildi. Bu sayede performansın her iki unsur ile iliskisine ısık tutulmaya çalısıldı. Dördüncü ve son bölüm olan arastırma kısmında konuyla ilgili bir anket hazırlanarak elektrik sektöründe Ankara, ?zmir ve Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren isletmelerde arastırma yapıldı. Elektrik sektörünün içinde bulunduğu değisim ve dönüsüm süreci de özellikle arastırma için sektör seçiminde tercih nedeni olmasını sağladı. Arastırma sonuçları detaylı bir biçimde yorumlanarak Türk Sanayi ve ilerde arastırma yapacak kisiler için faydalı bilgiler verilmeye çalısıldı.
Özet (Çeviri)
The fast pace of today?s business world affects and changes the structure and management style of organizations. External environmental factors such as economic, social and cultural forces as well as internal ones seem to be the driving forces for not only regular or incremental changes but also transformational changes in organizations. Within the frame of these facts, the effect of leadership and ultimate company performances have been analyzed. The subject, then, was divided into three theoretical chapters and one empirical chapter. Within the first chapter, terms like organizational change and change management were highlighted. Thus it was stated why companies need to change and how changes affected the role of change management. In the second chapter, after analyzing leadership and leadership perspectives, transformational leadership was studied depth within the framework of change management. Furthermore, since one of our research questions looks for the relationship between change and leadership, transformational leadership was subjectified with change management to find out the answer to the question why leadership is required for change. In the third chapter, after defining performance and organizational performance, change management and transformational leadership performance were analyzed. With this, the relationship between performance and these two titles were projected. In the fourth and the last chapter, a survey was prepared for the electricity sector and a research was conducted in companies that operate in Ankara, ?zmir and Marmara Region. The main reason for having chosen electrical sector as the field of survey can be explained by the rapidly changing circumstances of the sector itself in which firms operate. After a careful and detailed analysis of the field study, suggestions about Turkish Industry were offered. In addition, information was supplied for future researchers.