Devlet anlayışlarının tarihsel süreçte değişmesinin istihdam ve işsizlikle ilişkisi
The employment and unemployment relations with changing of state views in historical process
- Tez No: 210704
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Devlet anlayıslarının tarihsel süreçte degismesinin istihdam ve issizlikle iliskilerini ortaya koyan tez üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, devlet kavramı, devlet anlayısları ve ekonomi ile iliskileri kavramsal çerçevede incelenmektedir. Bu bölümde devletin ekonomideki rolü tarihsel perspektifte feodal yapıdan, kapitalizme, liberalizmden, sosyalizme incelenmekte ve genel bir bakıs açısı vermek amaçlanmaktadır. kinci bölümde, istihdam teorileri ve issizlik konusu ele alınmaktadır. Bu baglamda istihdamın kavramsal olarak açıklanması, türleri ve istihdama iliskin Klasik, Keynesyen, Modern, Keynes sonrası yaklasımlar ve Marksist görüs ayrıntılı olarak incelenmistir. kinci bölümün son kısmında ise issizlik kavramının teorik olarak incelenmesi ve türleri açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde issizligin toplumsal maliyeti, isgücü piyasası kurumları ve isgücü piyasasına yönelik düzenlemeler ele alınmıstır. Bu bölümde issizligin toplumsal, psikolojik ve sosyal boyutları ile Türkiye'de devletin istihdamı artırma, issizligi önleme ve isgücü hayatını düzenlemek amacıyla kurdugu kurumların niteligi ve bu kurumların isleyisini saglayan kanunlar incelenmektedir. Tezde ulasılması istenen ana amaç; tarihsel süreçte devlet anlayıslarının kısmen de olsa önemini yitirerek bireylerin teknolojinin de gelismesiyle artık kendi isini kendi bulmasını saglayan e-is olanaklarına ve özel istihdam bürolarına yönelmesini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis that introduces the relation of employment and unemployment between the changes of state policy models throughout the history, consists of three parts. In the first chapter the conception of state and its relation to the economy are examined from a conceptual standpoint of view. In this chapter the aim is to take an overlook to the state?s role in economics from a historical perspective; from feudal system to capitalism, and from liberalism to socialism. In the second chapter the theories of emloyment and unemployment are discussed. The concept of employment, classment of its types and the Classical, Keynesian, Modern, Neo-Keynesian and Marxist views are examined. The chapter also represents the theories of unemployment and its types. Third chapter uncovers the social cost of unemployment, organizations and regulations on employment market. In this chapter social and individual dimensions of unemployment and the attributes of state establishments that are instituted in order to increase the rate of employment, prevent the unemployment and the laws that regulate working life are examined. The thesis concludes with the aim to display the eventual lose of prominence of state and the trend of individuals? finding their jobs through e-career opportunities and human resources companies.