Türkiye'de ve dünya'da küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin(KOBİ'lerin) kurumsallaşmasında aile anayasasının önemi: Borsa İstanbul örneği ve borsa dışı seçilmiş işletmeler
The impotance of family constitutions in the institutionalisation of small and medium-sized enterpires (SMES) in Turkey and in the world: The example of Borsa Istanbul and other selected enterprises
  1. Tez No: 717811
  2. Yazar: MEHMET ZAFER TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
KOBİ'lerin, istihdam yaratma özellikleri, faaliyet gösterdikleri pazarı iyi tanıma ve bu pazarda bulunan alıcı ve satıcılarla daha yakın ilişkiler kurma avantajları ile sahip oldukları esnek üretim teknolojileri, büyük ölçekli firmalara yan sanayi oluşturmaları ve büyük firmalara göre krizlerden daha az etkilenmeleri gibi özellikleri KOBİ'leri dünya ekonomilerinin vazgeçilmez unsuru haline getirmiştir. Bir işletmenin kurumsallaşma kararı verdikten sonra bu kararı gerçekleştirmek için atacakları en önemli adım aile anayasası oluşturmaktır. Bu çalışmanın amacı, işletmeler için her geçen gün önemi artan aile anayasası kavramının yapısını incelemek ve ele alınan örnek işletmeler üzerinden KOBİ'lerin kurumsallaşma sürecine etkisini ölçmektir. Çalışma kapsamında öncelikle teorik çerçeve incelenmiştir. KOBİ'lerin ülkemizde ve dünyada sahip oldukları öneme değinilmiş, bu işletmelerin karşılaştıkları sorunlar, sahip oldukları avantaj ve dezavantajlardan söz edilmiştir. Aile anayasası kavramı tanımlanmış, aile anayasasının yapısı, nitelikleri ve gerekliliği açıklanmıştır. Çalışma yöntemi olarak, karşılaştırma çalışması benimsenmiştir. Bu çalışma kapsamında seçilmiş işletmelerin aile anayasalarının yapısı incelenmiş, ulaşılabilir imkanlar dahilinde aile anayasasının şirket performansına, kurumsallaşmasına ve devamlılığına katkısı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SMEs form an indispensable part of economies around the World. This is in light of their importance for employment generation, as well as their advantage of having a deep understanding of the markets in which they operate, while establishing close relations with buyers and sellers in those markets. They also possess flexible production Technologies, provide side industries for larger firms, and, relative to those larger firms, are less affected during financial crises. Once a company makes the decision to institutionalise, the most important step it can take in that process is the establishment of a family constitution. The purpose of this paper is to examine the concept of a family constitution and, based on various case studies, to evaluate the impact of SMEs on institutionalisation processes. The paper first lays out a theoretical framework. It touches upon the importance of SMEs both in Turkey and in the world, before looking at problems faced by these firms and their advantages and disadvantages. The concept of a family constitution is given a definition, with explanations of its structure and properties, before providing addressing why family constitutions are necessary. The paper employs comparative analysis as its methodology. It examines the family constitutions of a specific selection of firms and, based on information available, it evaluates the impact of family constitutions on company performance, institutionalisation, and cross- generational continuity.