İslâm eğitim geleneğinde öğretmen (başlangıçtan 16. yy'a kadar)
The teacher in the traditional islamic education(from the beginning to 16th century)
  1. Tez No: 210776
  2. Yazar: BAYRAMALİ NAZIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
?slâm Egitim Geleneginde Ögretmen/ (Baslangıçtan 16. yy'a Kadar)? adlı bu çalısma `Giris've `Sonuç' dısında iki bölümden olusmaktadır.Çalısmanın Giris kısmında arastırmanın problemi, amaç ve önemi, yöntemi, kaynakları vesınırlılıklarına baglı olarak çesitli giris bilgilerine degindik.Birinci bölümde, slâm toplumlarında egitim-ögretim ve ögretmenle ilgili sıklıkla kullanılankavramların önemlilerini açıklamaya çalıstık ve ögretmenle ilgili temel bir takım problemleriinceledik.kinci bölümde, slâm egitim gelenegi içinde olusan ögretmen yeterliklerini, kisisel ve meslekîaçıdan ele aldık ve yer yer modern egitim bilimi verileriyle karsılastırarak inceledik.Sonuç kısmında ise arastırmada elde ettigimiz bir takım temel neticeleri vurguladık.
Özet (Çeviri)
This study, namely ?The Teacher in the Traditional Islamic Education (From the Beginning To16th Century)? has consisted of two chapters, apart from the `Introduction? and `Conclusion?.In the Introduction, we have tried to give some information about the problem, the aims, theimportance, method, sources and limitations of the study.In the First Chapter, we have evaluated some modern and Islamic education concepts. Afterthat, we have investigated the prevalent concepts for teacher that had been used by MuslimSocieties. Afterwards, we have referred to some discussions regarding to teacher.In the Second Chapter, we have tried to give some information about teacher competencies inthe Traditional Islamic Education.In the Conclusion, we emphasied on the main results we have dealt with and main points wehad reached.