The Iraq conflıct and ıts securıty ımplıcatıons for Turkey (2003 - 2007)
Irak savaşı ve Türkiye'nin güvenliğine etkileri (2003 - 2007)
- Tez No: 210846
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEAN MCMEEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez Mart 2003 sonrası Irak'taki gelişmeler ve bu gelişmelerin Türkiye'nin güvenliğine oluşturduğu tehditleri değerlendirmiştir. Mart 2003 sonrası federal, demokratik Irak devletinin politik, ekonomik ve etnik yapısını detaylı bir şekilde analiz edip, Türkiye'nin güvenlik sorunlarına olan etkilerini incelemiştir. Terör örgütü PKK ve bu örgütün Kürt Bölgesel Yönetimi ile olan bağlarını analiz edip, Türk dış politikasının geçmişteki hatalarını ve bu hataların bugünkü çıkmaza gelinmiş olunmasındaki katkılarını ortaya koymuştur. Ayrıca bu tez Irak'taki Türkmen varlığını, Kerkük ve benzeri tartışılan bölgelerin geleceğini ve Irak'ın enerji kaynaklarının paylaşımı ile ilgili yasa tasarılarını detaylı bir şekilde inceleyerek, gelecekte Türk dış politikası için bir yol haritası çizmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the security threats posed to Turkey after the March 2003 invasion of Iraq. The newly emerging federal, democratic Iraqi state and its political, economic and ethnic make up is analyzed in detail in order to demonstrate the threats it may pose to Turkish national security. The thesis looks at the links between the terrorist organization the PKK and the Kurdish Regional Government in Iraq, as well as outlining mistakes of Turkish foreign policy in the region that have led to the current impasse. The Turkmen minority in Iraq, the status of Kirkuk and other disputed territories, as well as Iraqi and Kurdish legislation on Iraq?s energy resources are also analyzed. This thesis aims to draw a roadmap for Turkish foreign policy in the region that would avoid past mistakes and address security concerns for the future, while guaranteeing Iraq?s territorial integrity.