Common agricultural policy: Turkey's harmonisation
Ortak tarım politikası: Türkiye'nin uyumu
  1. Tez No: 210847
  2. Yazar: GÜLŞAH MERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GULGUN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez Türkiye'nin Ortak Tarım Politikası (OTP) uyumuna dair bir çalısmadır. OTP AB bütçesinin yaklasık %44'ünü kapsayan ilk AB politikasıdır. Kabul edildigi ilk günlerden beri OTP, Üye Devletlerin tarımını tek ortak çerçevede tutmaktadır. Türkiye'nin ortak üyelik basvuru tarihi olan 1959'dan beri Türkiye'nin AB yolculugu tarım sektörünü etkileyerek devam etmektedir. Uzun yıllardan sonra Türkiye 1999 yılında AB Helsinki Zirvesi'nde resmi aday ülke olarak belirtilmistir. Bu noktada tarım faslıyla ilgili olarak Türkiye'nin AB mevzuatına uyumunun, üyeligini belirleyen faktörlerden biri olacagı açıktır. Bu yüzden Türkiye'nin tarım sektöründe bir dizi reform gerçeklestirilmistir. Bu tezin amaçları Türkiye'nin OTP'ye uyumunu degerlendirmek ve müktesebatın tarım faslının AB yolculugunda Türkiye için engelleyici bir unsur olmaması gerektigini göstermektir. Bu baglamda Türk tarımının OTP ile uyumlu olarak gelisimine deginilecektir ve Türk tarımının OTP'ye uyumuna dair karsılastırmalı bir çalısma sunulacaktır
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on Turkey?s harmonization with the Common Agricultural Policy (CAP). The CAP is the first policy of the EU which covers approximately 44% of the EU budget. Since the early days of its adoption, the CAP keeps Member States? agriculture under one common framework. Since 1959, Turkey?s application date for associate membership, Turkey?s EU vocation has been going on by affecting the agricultural sector in Turkey. It was after long years that in 1999 at the Helsinki Summit of the EU, Turkey was declared a candidate state. At this point it is obvious that during the accession negotiations, Turkey?s adaptation to the EU acquis regarding the agricultural chapter will be one of the determining factors of her EU membership. That is why a set of reforms have been introduced in the agricultural sector of Turkey. The aims of this thesis are to evaluate Turkey?s harmonisation with the CAP and to designate that the agricultural chapter of the acquis should not be a preventative factor for Turkey on her EU vocation. In this respect the evolution of Turkish agriculture in line with the CAP will be touched upon and a comparative study will be provided to illustrate Turkish agriculture?s conformity to the CAP.