Etnik girişimcilik: Almanya'da faaliyet gösteren Türk kökenli girişimciler üzerine bir araştırma
Ethnic entrepreneurship: A reasearch on Turkish entrepreneurs doing business in Germany
- Tez No: 211004
- Danışmanlar: PROF.DR. FERDA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda girişimcilik literatüründe araştırmacıların ilgisini daha fazla çeken girişimcilik olgularından biri de etnik girişimciliktir. Yabancı bir ülkede yerleşik, farklı etnik kökene sahip grupların kendi işini kurma ve sürdürme çabalarının koşulları ve motivasyonu hiç kuşkusuz çok değişik unsurlardan etkilenmektedir. Bu konuda farklı kuramsal tartışmalar mevcuttur ve önümüzdeki dönemde bu tartışmaların giderek güçleneceği tahmin edilmektedir. Bu çalışma, etnik girişimciliğin en güçlü örneklerinden biri olan Türk kökenli girişimciler üzerine yapılmış bir araştırmaya dayanmaktadır. Almanya'nın Frankfurt (Main) Şehri'nde faaliyet gösteren 65 Türk kökenli girişimcinin katıldığı bu araştırmanın bulgularına göre girişimcileri iş kurmaya iten nedenler sırasıyla bireysel motivasyon, etnik nedenler ve üçüncü olarak Almanya'daki koşullardır. Bu sonuç, etnik girişimcilik olgusunu farklı koşulların etkileşimine dayandıran Waldinger'in ?etkileşim modeli?nin daha açıklayıcı olabileceğini göstermektedir. Bu modelin içerdiği çok sayıda değişkenin, etnik girişimciliğe yönelik olarak yapılacak daha kapsamlı ve karşılaştırmalı araştırmalara zengin bir zemin oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
I n recent years, ethnic entrepreneurship is one of the areas attracting most interest in entrepreneurial research literature. The efforts, circumstances and motivation effecting different ethnic groups who have settled in a foreign country in their attempts to set up and run their own businesses are unquestionably very different. There are many different institutional viewpoints on this subject and it is thought that these will become stronger in the future. T his thesis is based on research carried out on Turkish entrepreneurs, one of the best examples of ethnic entrepreneurship. According to the findings of research carried out on 65 Turkish entrepreneurs doing business in the city of Frankfurt (Main), the factors that encourage entrepreneurs to start their own business are as follows; firstly, individual motivation, secondly, ethnic reasons and thirdly the circumstances in Germany. This result shows that Waldinger?s ?interactive model?, which is based on interaction between different factors effecting ethnic entrepreneurship could be more illustrative. The many variables included in this model provide a substantial backdrop for more comprehensive and comparative research to be carried out on ethnic entrepreneurship in the future.