Challenges and opportunities in immigrant entrepreneurship: Case study of Turkish immigrant entrepreneurs in Germany
Göçmen girişimciliğinde karşılaşılan zorluklar ve fırsatlar: Almanya'daki Türk göçmen girişimcileri
  1. Tez No: 680297
  2. Yazar: WAIL ABDULLAH NASHER MURSHED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL YÜCE DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tanımlayıcı çalışmanın amacı, Türk göçmen girişimcilerin Almanya'daki girişimcilik alanı hakkında net bir fikir vermek, temel özelliklerini ve işletmelerinin özelliklerini ve karşılaştıkları engelleri araştırmak ve bu engellerin geleceklerinin işlerini ve planlarını nasıl etkilediğini belirlemektedir. Yukarıdaki özellikleri araştıran bir ankete dayalı olarak kantitatif bir yaklaşım kullanılmıştır. Yazar, anket için 78 yanıt toplayabildi, ancak yalnızca 58'i analiz edilmek için yeterliydi. Toplanan veriler, farklı istatistiksel analizler kullanılarak IBM SPSS tarafından analiz edildi. Sonuçlar, Türk girişimcilerin çoğunun aile birleşimi programı aracılığıyla Almanya'ya girdiğini ve ikinci büyük grubun Almanya'da doğduğunu göstermektedir. Katılımcıların çoğu oldukça eğitimlidir, ancak en fazla sayıda katılımcı gastronomi, gıda ticareti ve sağlık hizmetleri endüstrisinde faaliyet göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, işletmelerin çoğunun 10 yıldan uzun süredir faaliyet gösterdiğini, ancak birkaç engelle karşılaştıklarını da gösteriyor. İyi çalışanlar bulma ve yeterli mali destek alma güçlüğü en büyük engeli oluşturuyordu. Yine de ayrımcılık, katılımcılar tarafından karşılaşılan en az engeldi. Nihai sonuçlar aynı zamanda Türk girişimcilerin topluma son derece entegre olduklarını, farklı etnik kökenlerden ve geçmişlerden birçok tüketiciyi hedeflediklerini ve Alman müşterilerin işletmeleri için de önemini vurguladıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study was to give a clear idea about the field of entrepreneurship in Germany by Turkish immigrant entrepreneurs and investigate the barriers and obstacles faced by them, defining their main characteristics and their businesses' attributes, and how these barriers influenced their future perspective of their businesses and their plans. A quantitative approached based on a questionnaire investigating the above characteristics was employed. The author was able to gather 78 responses for the survey but only 58 were adequate to be analyzed. The data collected was analyzed by IBM SPSS using different statistical analysis. The results show that most Turkish entrepreneurs have entered Germany through the family reunion program and the second-largest group was born in Germany. Most of the participants are considerably educated; however, the largest number of them operate in the gastronomy, food trade, and health services industry. The results also show that most of the businesses have been operating for over 10 years, yet they have faced several barriers. Difficulty in finding good employees and acquiring sufficient financial support formed the greatest barrier. Yet, discrimination was the least barrier faced by the participants. The results also show that Turkish entrepreneurs are highly integrated into society, wherein they target several consumers from different ethnicities and backgrounds, emphasizing the importance of the German customers to their businesses as well.