Gazi üniversitesi gazi eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik öğretmenliği anabilim dalı müzik teorisi ve işitme eğitimi derslerinde okutulmakta olan solfej kitaplarının kullanılan süsleme nota ve sembolleri bakımından incelenmesi
The research of the solfege books which are taught in Gazi University Gazi Faculty of Education Department of Fine Arts teaching music teaching Programme music theory and auditory teaching lessons related to ornamentation notes and symbols
  1. Tez No: 211215
  2. Yazar: NUR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Batı müziği tarihinde, ilk olarak barok dönemi müziğiyle ortaya çıkan müzik yazısındaki süsleme notaları ve sembolleri, müziğe renk, zarafet katan, ifadesini güçlendiren unsurlar olmuşlardır. Bir müzik eserinde normal notalardan daha küçük ebatlarda notalar ve özel işaretler şeklinde karşımıza çıkan süslemeler, müziğin normal akışını engellemeksizin eseri bir nakış gibi süslerler. Ancak eserin icrasını biraz güçleştirdiklerinden icracılar tarafından zaman, zaman göz ardı edilebilmektedirler. Eserin herhangi bir yerinde tril, mordent, basamak notası, vb. süsleme sembolleriyle karşılaşan bir icracı, eğer konuya hakim değilse burayı nasıl icra edeceğine karar vermekte güçlük çekmekte, kendince burayı yalın bir şekilde çalarak ya da söyleyerek sorunu çözmektedir.Bu nedenle, müzik eğitiminde süsleme nota ve sembollerinin icrasında mümkün oldukça ortak bir standardizasyona gidilebilmesi amacıyla, Batı müziği nota yazısında kullanılan süsleme nota ve sembolleri hakkında yapılan araştırmadan sonra, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı, Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi Dersleri'nde okutulmakta olan solfej kitapları incelenerek, içlerindeki süsleme nota ve sembolleri tespit edilmiş ve yazılış ve icra ediliş biçimleri örneklerle belirtilerek icracı aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu kitapların genelinde süsleme notalarının süsleme sembollerinden daha çok olduğu; en çok kullanılan süsleme notasının basamak notaları, en çok kullanılan süsleme sembolünün ise tril olduğu görülmüştür.Yapılan araştırma sonucunda, günümüz müzik eğitimcisi, öğrencisi ve icracısının müzik yazısındaki süsleyici bu nota ve sembollerin, günümüzdeki uygulanışlarının yanında geleneksel tarzlarını da bilmesinin, eserin sağlıklı icrası bakımından önemli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Western musical history, ornamentation notes and symbols in the musical writing which appear in Baroc Period initially, have been elements adding colour and grace to the music and strengthining expression of music. The ornamentations encountering as notes in smaller dimensions from normal notes and in a manner special marks in work, without obstruct ornament the work like an embroidery. However for making difficult the performance of the work a little, they could have prentended not to see by the performers. The performer encountering with tril, mordent, step notes etc. wherever place of the work, if not dominate the subject has difficulty in deciding how the perform this place, and solving the problem by playing or singing this place in a simple way in his point.Because of this, after the research about ornamentation note and symbols used in Western music note writing for the reason of a shared standardizitation in musical education related with ornamentation note and symbols as for as possible, the solfége books teached in Gazi University, Gazi Faculty of Education, Department of Fine Arts Teaching Music Teaching Programme Music Theory and Auditory Teaching Lessons were investigated, the ornamentation note and symbols in there books were established and writing and performance forms were determined with examples, clarification of the performers were tried. Generally in these books ornamentation notes were more than ornament symbols; it was understood that ornament note used most were step notes, ornament symbol used most were tril.As a result of the research, it was understood that today?s music educator, student and performers beside the current application of the ornament this note and symbols in the music writing also must consider traditional style from the point of work?s performance in a healthy way is important.