Müzik eğitimi bölümlerinin giriş-yetenek sınavlarına başvuran adayların müziksel işitme-yineleme sınavındaki soru tiplerine göre başarı durumlarının belirlenmesi
Reveal the success situation of the candidates who applies the entrance examinations of the musical training departments depending on the question types
- Tez No: 108835
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırma, müzik eğitimi bölümlerinin giriş sınavlarına başvuran adayların, müziksel işitme-yineleme bölümündeki soru tiplerine göre basan durumlarını ortaya çıkarmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmada, sınav yönergelerinden yola çıkarak sınavların yapılış biçimleri saptanmış, adayların basan durumlarını belirlemek için betimsel istatistik yöntemlerden yararlanılmıştır. Araştırmada, 2000-2001 öğretim yılı için Ankara Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü, Urfa Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Müzik Eğitimi bölümlerine başvuran adaylann müziksel işitme- yineleme birinci aşama sınavındaki performanstan değerlendirilmiştir. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda adaylann en başarılı olduktan boyutun“tek ses işitme”olduğu görülmüştür. Çoksesli işitmede ses sayısındaki artış ile birlikte basan oranlannda azalma olduğu sonucuna vanlmıştır. Adaylann, müziksel bellekle ilgili performanslannı belirlemeye yönelik boyutlardan ritm işitmedeki basan düzeylerinin ezgi işitmeye göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Tek ses işitme boyutunun seçme-yerleştirme işlevim yeterince yerine getirmediği görülerek sınavlarda yer almaması önerilmiştir. Anahtar Kelime : Müziksel işitme-yinelemede basan durundan. Sayfa Adedi: 117 Tez Yöneticisi : Doç. Ali SEVGİ
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This research has been conducted to reveal the success situation of the candidates who applies the entrance examinations of the musical training departments, depending on the question types. In the research, the performing types of the examinations have been determined, by making use of examination instructions, and descriptive statistical methods have been made use of, in order to determine the success situations of the candidates. The performance of the candidates, in the first phase examination in the musical hearing-repeating fields, who apply for the Ankara Gazi University Gazi Education Faculty Musical Training Department, Erzurum Atatürk University Kazım Karabekir Eğitim Faculty Musical Training Department, Urfa Harran University Science and Literature Faculty Musical Training Department in the 2000-2001 educational year, has been educated in the research. Upon the evaluation of the determinations, it has been observed that the dimension, in which the candidates were most successful, were“single sound hearing”. It has been concluded that the success ratios decreased, together with the increase in the number of sounds in polyphonic hearing. It has been determined that the success levels of the candidates in rhythmical hearing, among the dimensions directed towards determining their performance in relation to their musical memory,are higher with respect to melody hearing. It has been proposed that the single sound dimension must not take place in the examination, upon observing that this does not sufficiently realize / perform its function. Key Word : Success situations in the musical hearing - repeating. No, of pages : 117 Thesis Administrator : Doç. Ali SEVGİ