A suggested course description and a content list for the course introduction to linguistics I in the curriculum of the elt departments in Turkish universities
Türk üniversitelerinin İngiliz dili eğitimi anabilimdalı müfredatında bulunan ?dilbilime geçiş-I dersi için kur tanımı ve ders içeriği önerisi
  1. Tez No: 211235
  2. Yazar: SEVİNÇ ERGENEKON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitim fakültelerinin İngilizce Öğretmenliği Programındaokutulan ?Dilbilimine Giriş I? dersine yeni bir tanım getirmek ve ders içeriğisunmaktır.I. bölümde, çalışmanın konusu, amacı, önemi ve metoduna yer verilmiştir.II. bölümde ise, İngilizce öğretmenlerinin sahip olması gereken dilbilimselbilginin saptanması ve müfredat hakkında bazı bilgiler sunulması amaçlanmıştır.III. bölümde, ölçekler ?anket ve mülakat formu- aracılığıyla toplanan verileranaliz edilmektdedir.IV. bölümde, ?Dilbilimine Giriş I? dersinin tanımı ve içeriği sunulmaktadır.V. bölümde çalışmanın özeti ve bazı öneriler bulunmaktadır.Çalışmada üç ek bulunmaktadır. Ek 1'de genel İngilizce öğretmekte olanöğretmen ve okutmanlara uygulanan Türkçe anket, Ek 2'de ise bu anketin İngilizcesive Ek 3'de İngilizce Öğretmenliği Programlarında ?Dilbilimine Giriş I? dersini okutanöğretim elemanlarınca doldurulan mülakat formu sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to suggest a new course description and a content list for thecourse ?Introduction to Linguistic I? in the curricula of the ELT departments of theeducational faculties.In the first chapter, the topic, aim, importance and the method of the study aredisplayed. The second chapter focuses on the determination of the required linguisticknowledge for ELT teacher trainees. It also provides the reader with someinformation about the curriculum. In the third chapter, the analysis and theinterpretation of the data, collected through a questionnaire and an interview form arepresented. The fourth chapter is reserved for the suggestion of a course descriptionand a content list for the course in question. In the fifth chapter, the conclusion of thestudy and some suggestions are introduced.The present study has three appendices. The questionnaire administered toteachers and instructors teaching general English is given in Turkish in Appendix 1and in English in Appendix 2 while the interview form conducted on lecturersteaching the course ?Introduction to Linguistics I? is introduced in Appendix 3.