Gelir ve yaşam koşullarının nominal ilişki ölçekleri ile belirlenmesi: Sivas örneği
Income and living conditions determine the nominal relationship of scale: Sivas samples
- Tez No: 423360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada;gelir,gelir dağılımı,yoksulluk ve türleri, yaşam kalitesi,yaşam memnuniyeti gibi kavramların üzerinde durulmuştur.Sivas'ta yapılan bu araştırma, ailelerin gelirlerinin yaşam kalitesinin objektif ve subjektif göstergeleri üzerinde etkisini belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına farklı sosyo-ekonomik düzeyleri temsil eden mahallelerde oturan aileler arasından rastgele seçilen 500 kişi alınmıştır. Gelire ilişkin değişkenlerin boyutları ve ölçüm düzeyleri dikkate alınarak ilişki katsayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, income , income distribution , poverty, and types , quality of life , focused on concepts such as life satisfaction.This study was conducted in Sivas , the quality of life of the families planned to determine the effect on revenue objective and subjective indicators was carried out .Research the different socio - economic levels among families who live in neighborhoods representing 500 people were randomly selected .Size and measurements of variables related to income levels are determined based on correlation coefficients .