Beden eğitimi dersi cimnastik ünitesinde işbirliğine dayalı öğrenmenin öğrencilerin bilişsel duyuşsal ve psikomotor erişi düzeylerine etkisi
The effects of cooperative learning on the achievements of students cognitive, affective and psychomotor behaviors in physical education gymnastics unit
- Tez No: 211305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI ÇOKNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bolu İli Mudurnu İlçesinde bulunan bir ortaöğretim kurumunun 9. sınıf öğrencileri üzerinde yürütülen ve 7 hafta süren bu çalışmanın amacı, İşbirliğine dayalı öğrenme yöntemi doğrultusunda işlenen Beden Eğitimi ve Spor derslerinin öğrencilerdeki bilişsel, duyuşsal, psikomotor alanlardaki gelişimine etkililiğini incelemektir. Araştırmada deneysel modellerden deney kontrol gruplu ön-test-son-test modeli kullanılmıştır. Bu amaçla, orta öğretim okulu 9. sınıf öğrencilerinden ilk gruba (deney grubu) işbirlikçi öğrenmeye dayalı hazırlanan program uygulanmıştır. İkinci gruba (kontrol grubu) geleneksel yöntem ile hazırlanan program uygulanırken, üçüncü gruba (kontrol grubu) ise eğitim verilmemiştir. İşbirlikçi Deney grubu 10 kız 10 erkek olmak üzere toplam 20 kişi, geleneksel kontrol grubu 10 kız ve 10 erkek olmak üzere toplam 20, eğitim almayan kontrol grubu ise 9 kız 10 erkek olmak üzere 19 kişiden oluşmaktadır. İstatistiksel sonuçlar, işbirlikçi deney grubu ve geleneksel kontrol grubunun her ikisinin de, bilişsel ve psikomotor alanda kendi içinde anlamlı düzeyde gelişim gösterdiğini (p0.05). İşbirlikçi deney grubu ve geleneksel kontrol grubunun bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alan erişi düzeyleri karşılaştırıldığında ise sadece bilişsel alanda işbirlikçi deney grubu lehine istatistiksel açıdan anlamlı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to evaluate the effectiveness of cooperative learning in Physical Education and Sport lessons in the students? affective, psychomotor and cognitive performances. The data was collected in the 9th grade students in a secondary school in Bolu, Mudurnu. The research lasted seven weeks. Experimental model was used in this research. There were two groups: experimental and control. The program based on cognitive learning was carried out the first group (experimental group). The second group (control group) was carried out the program prepared with using traditional method while the third group ( control group) didn?t have any education. Cooperative experimental group is made up 20, 10 male and 10 female. Traditional control group is made up 20, 10 male and 10 female. Noneducated control group is made up 19, 9 female and 10 male. The results showed that there was a significant improvement in both cooperative experimental group and traditional control group in cognitive and psychomotor domains (p0.05). When the cognitive, affective and psychomotor scores of cooperative experimental group and traditional control group were compared, there was a significant difference in cognitive domain in favor of cooperative experimental group (p0.05).