Vergi denetiminin vergi politikası açısından önemi ve Türkiye'de vergi denetim sistemi
The importance of tax audit for the tax policy and tax audit system in Turkey
  1. Tez No: 515415
  2. Yazar: FATİH PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KARAYILMAZLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Dengeli bir bütçe sağlıklı bir ekonomi için çok önemlidir ve ekonomik istikrarın sağlanmasının en önemli şartıdır. Bütçe dengesinin sağlanabilmesi için devletin elde etmiş olduğu gelirlerin yanında bu gelirlerin kaynağı da çok önemlidir. Ülke ekonomilerinin elde edeceği en faydalı gelir kaynağını vergiler oluşturur. Vergiler, ekonominin tüm değişkenleri üzerinde doğrudan veya dolaylı olarak etkilidir. Bu nedenle, ülke ekonomilerinin elde etmiş olduğu vergi gelirlerinin niteliği ve kamu harcamalarını karşılama oranı çok önemlidir. Vergi sisteminin etkinliğinin ölçütlerinden birisi, kayıt dışı ekonomi ve vergi kaçakçılığı oranının ne kadar az olduğuna bağlıdır. Kayıt dışılığı ve vergi kaçakçılığını önlemede vergi denetimleri önemli fonksiyona sahiptirler. Ülkemizde de vergi denetimlerinin istenilen seviyeye ulaşması için 2011 yılında Vergi Denetim Kurulu kurulmuştur. Anılan kurumun bünyesinde görev yapacak denetim elemanları için Vergi Müfettişliği unvanı ihdas edilmiştir. Geçen süre zarfında, Vergi Denetim Kurulunun vergi denetimlerine sağladığı katkı yadsınamaz. Ancak kurul oluşturulurken yapılan bazı düzenlemelerin eksik ve yetersiz kaldığı ortadadır. Bu eksiklikler, vergi denetimlerinin arzulanan seviyelere ulaşmadığını göstermektedir. Ekonominin tüm değişkenleri için bu kadar önem arz eden vergi sisteminin daha etkin bir yapıya kavuşabilmesi için Vergi Denetim Kurulu yapısındaki eksiklikler öncelikle tespit edilip, çözüme kavuşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
A balanced budget is crucial for a healthy economy and it is also the most important condition for achieving economic stability. In order to ensure budget balance, it is very important for the revenues that the state has obtained as well as the source of these revenues. Tax revenues are a crucial source of income for the country's economy as taxes both directly and indirectly effective all aspects of the economy. Therefore, the quality of the tax revenues, coupled with the rate of public expenditures that serve to counterbalance the tax revenues, are vital to the country's economy. One criteria for the efficiency of the taxation system depends on low rates of informal economy and tax evasion. Given this, tax audits are necessary to prevent informal economy and tax evasion. The (Turkish) Tax Inspection Board was established in 2011 in order to reach the desired level of tax audits within Turkey. The position of Tax Inspectorate was established for the audit staff who work in the (Turkish) Tax Inspection Board. Since its establishment, the Board's contribution to the tax audit, combating against underground economy, corruption and money laundering are undeniable. Nevertheless is obvious that some of the regulations established during the institutianisation of the Board are incomplete and inadequate. These shortcomings indicate that tax audits have not reached the desired levels. In order for the tax system to function as it should, the deficiencies in the structure of the Tax Inspection Board should be determined and solved. In order for the tax system that is highly important for all the variables of the economy, have a more efficient structure the deficiencies in the structure of the Tax Inspection Board should be determined and resolved.