Türkiye'de 2011 sonrasında vergi kayıp ve kaçakları üzerine bir inceleme
A study on tax losses and evasion in Turkey after 2011
  1. Tez No: 864286
  2. Yazar: ELİF KARAKUŞ ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Vergi kaçakçılığı, en genel tabirle yasal olmayan yollarla vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmemesidir. Vergi kanunlarına uymayarak vergi ödememek ya da daha az vergi ödemek olarak da ifade edilebilir. Bu çalışmada vergi kanunlarına aykırılık teşkil eden eylemler üzerinde durulacaktır. Bu doğrultuda vergi kabahatleri ve vergi suçları dahilindeki suça konu eylemlere ve karşılığında öngörülen mali nitelikteki ve hürriyeti bağlayıcı nitelikteki ceza yaptırımlarına değinilecektir. Vergi suçları kapsamında en yaygın olarak görülen 'Vergi Kaçakçılığı Suçu' 213 sayılı VUK çerçevesinde ve güncel mevzuat gözetilerek incelenecektir. Çalışmanın devamında vergi kayıp ve kaçaklarının nedenlerine, Türkiye'de vergi kaçakçılığına sebep olan nedenlerin literatürde daha önce yapılmış çalışmalar doğrultusunda değerlendirilmesine ve Türkiye'de vergi kayıp ve kaçağının boyutunu anlamaya yönelik denetim sonuçlarına değinilecektir. Bu çalışmanın amacı, vergi kayıp ve kaçağını önlemeye yönelik çeşitli öneriler sunmak ve bu bağlamda bir öneri olarak sunulan denetim oranlarının artırılmasının vergi uyumuna ve vergi kayıp kaçaklarına olan etkisini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Tax evasion, in the most general terms, is the failure to fulfill tax obligations through illegal means. It can also be expressed as not paying taxes or paying less taxes by not complying with tax laws. This study will focus on actions that violate tax laws. In this regard, criminal actions within the scope of tax misdemeanors and tax crimes and the financial and freedom-binding criminal sanctions envisaged in return will be discussed. 'Tax Evasion Crime', which is the most common tax crime, will be examined within the framework of Tax Procedure Law No. 213 and taking into account the current legislation. In the continuation of the study, the causes of tax losses and evasion, the evaluation of the reasons that cause tax evasion in Turkey in line with previous studies in the literature, and the audit results to understand the extent of tax loss and evasion in Turkey will be discussed. The aim of this study is to offer various suggestions to prevent tax loss and evasion and to analyze the effect of increasing audit rates, which is presented as a suggestion in this context, on tax compliance and tax loss evasion.