Endüstri meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerin mesleki ilgisi ile seçtikleri alan arasındaki ilişkiler
The relationships between the vocational interests of the students learned in the vocational high schools and their choices of the field
- Tez No: 211340
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mesleki egitim için yapılan çalısmalarda mesleki egitimin örgün egitimdeki payını %35 ten %65 çıkarmak gibi hedefler ortaya konulmaktadır. Megep kapsamında hazırlanan modüler sistem 2005 yılı itibariyle bütün endüstri meslek liselerinde uygulanmaya baslamıstır. Arastırmada ülkenin gelisimine fayda saglayacak endüstri meslek lisesi ögrencilerinin mesleki ilgileri ile seçtikleri alan arasındaki iliskiler belirlenmeye çalısılmıstır. Sınırlandırma stanbul ili Anadolu yakasındaki endüstri meslek lisesi Elektrik- Elektronik Teknolojisi Alanı, Bilisim Teknolojileri Alanı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı ve Metal Teknolojisi Alanında ögrenim gören ögrencilere olmustur. Arastırmanın birinci bölümünde problem durumu, amaçlar, önem, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlar bulunmaktadır. kinci bölümde meslek seçimi ve mesleki egitim ile bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde arastırma yöntemi izah edilmistir. Dördüncü bölümde ise elde edilen bulgular ve yorumları yer almaktadır. Besinci yani son bölümde yapılan arastırmanın tartısması, sonuçları ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The works which is done for vocational education, it is aimed to increase the percentage of vocational education from 35% to 65% in the common education. The modular system which is prepared in the frame of Megep has used in all vocational high schools since 2005. It is tried to determine the relationship between the vocational interest of the vocational high school students who will help to development of the country and their choices of field in this investigation. The students learned in the vocational high school are chosen from Electric- Electronics Technology Field, Computer Technology Field, Motorized Vehicles Technology Field, and Metal Technology Field. Anatolia side in the city of Istanbul is chosen as a restrictive area. There are state of the problem, aims, importance, hypothesis, restrictive and definitions in the first chapter of the investigation. There are knowledge?s about choice of occupation and vocational education in the second chapter. It is explained the method of the investigation in the third chapter. There are some obtained inventions and their interpretations in the fourth chapter. There are also discussions of the investigation which is done, results and suggestions in the fifth chapter and also the last chapter.