Öğrencilerin çoktan seçmeli, yazılı yoklama ve performans görevleri ile ölçülen fen ve teknoloji dersi başarıları ve öğrencilerin performans görevlerine ilişkin görüşleri
A study on students? achivements that are measured through multiply choice tests, written exams and performance tasks on sience and technology course and student?s conceptions towards performance tasks
  1. Tez No: 241807
  2. Yazar: MEHMET OĞUZHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, farklı ölçme yaklaşımlarının (çoktan seçmeli, yazılı yoklama ve performans görevi) öğrencilerin fen başarılarını nasıl etkilediği ve öğrencilerin performans görevlerine ilişkin görüşlerinin neler olduğunu incelemektir. Bu araştırma ilişkisel tarama modeli türündedir. Araştırma; 2007-2008 eğitim-öğretim yılı Düzce ili, Kaynaşlı ilçesinde yer alan üç ilköğretim okulunun 5. sınıfında okuyan, toplam 173 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin beşinci sınıf Fen ve Teknoloji dersi başarılarını ölçmek için“Canlılar Dünyasını Gezelim ve Tanıyalım”ünitesindeki ilk üç konuda yer alan kazanımlar dikkate alınmıştır. Bu kazanımların ölçülmesi için çoktan seçmeli, yazılı yoklama ile performans görevlerinden yararlanılmıştır. Performans görevlerinin puanlanabilmesi için dereceli puanlama anahtarı geliştirilmiştir. Öğrencilerin farklı test formatları hakkında görüşlerini almak için kapalı uçlu sorulardan oluşan bir anket ve açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış bir görüşme formu geliştirilmiştir. Süreçte ilk olarak öğrencilere performans görevleri verilmiş ve bu görevlerin öğretmenlerce puanlanması sağlanmıştır. Daha sonra öğrencilere çoktan seçmeli test ve yazılı yoklama sınavı uygulanmıştır. Sürecin sonunda anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi ve pearson momentler çarpımı korelasyonu ile anket ve açık uçlu sorulardan elde edilen verilerse betimsel analiz ve içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Bulgular, öğrencilerin çoktan seçmeli test başarısının performans görevi ve yazılı yoklama sınavları başarısına göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Her üç değerlendirme türü arasında orta düzeyde bir ilişki olduğu gözlenmiş, bununla beraber en yüksek ilişki miktarının çoktan seçmeli ile yazılı yoklama sınavı arasında olduğu gözlenmiştir. Kız ve erkeklerin her üç değerlendirme türündeki başarıları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Öğrencilerin yeni değerlendirme yöntemlerinden performans görevlerine ilişkin olumlu görüşlere sahip oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to analyse how different testing formats influence students? successes in science and technology class and what are students? views about performance task. I this research relational survey method was used. The research was carried out on 173 students fifth grade in three different primary schools in Kaynaşlı district of Düzce province. In order to measure the performance of the students in science and technology course, multiply choice test, written exam, performance task and a scoring rubric for the performance task were developed. Content of the exams were consist of three units in `Discovering and Learning the World of Living Creatures? chapter. To abtain the students? views on different testing formats, a questionnaire consisting of close ended questions and an half-structured interview form consisting of open ended questions were created. During the process, firstly performance tasks were given to the students and those tasks were scaled by the teachers by scoring keys. After the performance tasks were completed multiply choice test and written exam were applied, respectively. At the end of the process, perceptions of the students were gathered by using the questionnaire and the half-structured interview form. The quantitative data obtained from the research was analysed by using one-way anova and Pearson Moment Correlation coefficient for analysing the qualitative data descriptive analysis and content analysis were applied. After the applications, it was observed that the students? performance in multiply choice test is higher than those of performance tasks and written exam. It was seen a medium-level relation between the three assessment methods, although the relation between multiply choice test and written exam was the highest. There was not a significant difference between performances of the male and female students in any of the assessment methods. It was understood that considering the complementary measurement and assessment methods, students had positive thoughts about the performance tasks.