Öğretmenlerin demografik özellikleri, öz-yeterlik algıları ve deneyimleri ile çevrim-içi yetiştirme etkinliklerini tamamlama oranları arasındaki ilişki: Samsun ili örneği
Relationship between teacher's demographic properties, self efficacy perceptions and experiences with completion rates in on-line training activities: A case in Samsun
- Tez No: 211517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN BOZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çevrim-içi ortam yardımıyla sunulan hizmet-içi eğitim etkinliklerine katılacak olan öğretmenlerin bireysel özellikleri, öz-yeterlik algıları ve deneyimleri ile ders tamamlama oranları arasında bir ilişki olup olmadığını saptamaya yöneliktir. Bu temel amaç doğrultusunda öğretmenlerin; Yaşı, Cinsiyeti, Genel öz-yeterlik algısı, Çevrim-içi teknolojilerin kullanımına ilişkin öz-yeterlik algısı, Hizmet yılı, Branşı, Bilgisayar kullanma yılı ve İnternet kullanma yılı ile ders tamamlama oranları arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırma, genel tarama modelinde yürütülmüştür. Verilerin toplanması için ilgili literatür taraması ve uzman görüşlerine dayalı olarak 3 bölümden oluşan toplam 58 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çevrim-içi ortam yardımıyla sunulan hizmet-içi eğitim etkinliğine Samsun ili kapsamında katılan öğretmenlere uygulanmıştır. Bu kapsamda örneklemi oluşturan 1838 öğretmenden 376' sı ankete cevap vermişlerdir. Verilerin çözümlenmesinde frekans dağılımları ve yüzdelik hesaplamaların yanı sıra Ki-kare, Tek Yönlü Varyans ve Tukey HSD testlerinden yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda ders tamamlama oranları ile cinsiyet, branş ve hizmet yılı arasındaki ilişki istatistiksel açıdan anlamlı bulunurken, genel öz-yeterlik algısı ve bilgisayar kullanım yılı önemli düzeyde anlamlı bulunmuştur. Ayrıca ders tamamlama oranları ile internet kullanım yılı ve çevrim-içi teknolojilerin kullanımına ilişkin öz-yeterlik algısına bakıldığında çok önemli düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Öte yandan öğretmenlerin yaşının, çevrim-içi ortam yardımı ile sunulan dersleri tamamlamada istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkisinin olmadığı görülmüştür.Araştırma sonuçlarına göre çevrim-içi ortam yardımı ile öğretmenlere sunulan hizmet-içi eğitim etkinliklerinin etkili, verimli, çekici ve sürekli olabilmesi için hedef kitle seçiminin ne kadar önemli olduğu ortaya konmuştur. Eğitim etkinliğinin başarılı olabilmesi için en uygun öğretmenlerin seçilebilmesi ayrıca etkinlikler için ilk adımda hazır olmayan öğretmenlerin bir ön-hazırlıktan geçirilmesinin önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the relationship between teachers' individual characteristics, self efficacy perceptions and experiences with course completion rates who participated to the in-service education activities that presented in online media. In the direction of the main objective, possible relationships were researched on course completion rates with teachers?; Age, Gender, General self-efficacy perceptions, Online technologies self efficacy perceptions, In-service year, Branch, Computer using period and Internet using periodThe study was carried out by general survey method. In order to collect data, a 58 item questionnaire including 3 sections was designed, by referring expert views and the related literature. The questionnaire was applied to the teachers who participated to the in-service training activities served by Ministry of Education that presented in online media, in Samsun. In this study 376 of 1838 teachers replied the questionnaire. On analyzing the data not only the frequency distribution and percentage calculation but also Ki- kare, Tukey HSD and One Way Anova Tests are used.At the end of the research, on statistical way the relationship between course completion rates with gender, branch and in service year has a significant effect. The self efficacy perception and computer using period have an important significant effect with course completion rates. Internet using period and online technologies self efficacy perception have a very important significant effect with course completion rates. On the other hand the teachers' ages didn't show a significant effect on course completion rates that presented in online media.According to the research results, it is understood that choosing the audience is very important to make the in-service training activities effective, productive, attractive and continuous, that served to the teachers in online media. In addition, it is understood that to make the training activities successfully it is important to choose the most appropriate teachers for the training activities and a preliminary course should be organised to prepare the teachers who are not ready for the training activities.