Otel işletmeleri kat hizmetleri departmanında malzeme yönetim sürecinin iyileştirilmesine yöenlik bir uygulama çalışması
An application study to improve material management process in the housekeeping departments at hotels
- Tez No: 211518
- Danışmanlar: PROF.DR. MERYEM AKOĞLAN KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sürekli degisen çevre kosulları isletmeler üzerinde maliyetleri azaltma, faaliyetlerin etkinligini ve verimliligini arttırma gibi baskılara neden olmaktadır. sletmelerin temel islevi üretimdir. Üretim sürecinde isletmeler üretimin niteligine göre çesitli malzemelerden yararlanır. Malzeme verimliligin artırılmasının, maliyetlerin düsürülmesi ve kaynak israfının önlenmesi açılarından önemli olması, malzeme yönetimi sürecinin önemine isaret etmektedir. Günümüzde malzeme yönetimi anlayısı, malzemelerin hammadde halindeyken kontrolünden baslayarak, son ürünün tüketiciye sunumuna kadar genis bir alanı kapsamaktadır. Çevresel kosullardan en çok etkilenen isletmeler arasında yer alan otel isletmelerinde tüketicilerin en öncelikli beklentisi temizliktir. Otel isletmelerinde temizlik faaliyetleri Kat hizmetleri departmanı tarafından yürütülür. Kat hizmetleri departmanı aynı zamanda otel isletmelerinde kullanılan malzemelerin büyük bir kısmının sorumlulugunu tasır. Kat hizmetleri departmanının sorumlulugunda bulunan malzemelerin nitelik ve nicelik olarak çok olması nedeniyle, malzeme yönetim sürecinde birtakım olumsuzlukların yasanması bu konunun önemini vurgulamaktadır. Bu çalısmanın temel amacı; kat hizmetleri departmanının sorumlulugunda bulunan malzemelerin yönetim sürecinin, akıs semaları yolu ile analiz edilerek iyilestirilmesidir. Bu amaçla birinci bölümde kat hizmetleri departmanı, ikinci bölümde malzeme yönetim süreci, üçüncü bölümde akıs semaları incelenmistir. Son bölümde konu ile ilgili uygulama çalısmasına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Continual environmental conditions have caused a high pressure on enterprises to reduce costs and try to increase affectivity and productivity all activities. Main function of enterprises is production. Enterprises use various materials at production process depends on the characteristic of production. As a result of increasing productivity of materials reducing costs and not wasting the sources show us the importance of material management process. Today, material management concept covers very wide process, from the beginning of raw material until presenting these to consumers as product. At hotels which are affected by environment conditions, consumers main expectation is a cleaning. At hotels cleaning activities are carried on by housekeeping departments. These departments, at the same time, carry the responsibilty of these most of materials, which are used at the hotels. Variety of these materials, which are used by housekeeping departments, cause to some negative applications that emphasize all important issues. The main aim of this study is improving the material management process, which is under the responsibility of housekeeping departments, as analysing flow charts. For achieving this goal, at first chapter housekeeping department; at second material management process; at third course flow charts have been presented. At last chapter a practical study has been worked, which are based on this thesis case.