Bozkır kazasında modern eğitim kurumları ve eğitim öğretim faaliyetleri (1876-1938)
Modern educational institutions and educational activities in the tawn of Bozkir (1876-1938)
- Tez No: 593629
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Konya vilayetine bağlı olan Bozkır kazasının 1876-1938 yılları arasında modern eğitim kurumlarını kapsayan bu çalışmamızda, Bozkır'da ki ilkokul, ortaokul ve gayr-i Müslim okullarının isimleri, öğrenci- öğretmen künyeleri ile velilerin bilgilerine ulaşılmıştır. Bozkır kaza merkezi ve köylerinde genellikle, eğitim veren okulların var olduğu tespit edilmiştir. Bu okullardan, 18 tane ilk mektebin isimlerine ulaşılmıştır. Bazı karyelerin okulları birleştirilip tek okul halinde eğitim vermiş olduğu görülmektedir. Bozkır eğitim kurumlarının verilerini elde etmek için Konya Maarif Arşivi defterleri, Konya Vilayet Salnameleri ve Osmanlı Maarif Salnameleri incelenmiş olup klasik dönem eğitim kurumlarından sıbyan mektepleri ve medreselerinin, modern eğitim kurumlarından usul-u cedid tarzı okulların, ortaöğretim düzeyindeki rüştiye- idadi mekteplerinin ve Rum okulunun istatistiki verilerine ulaşılmıştır. XIX. ve XX. yy. ilk çeyreğini kapsayan dönemde Türk eğitim sistemi, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti baz alınarak araştırılmış ve dönemlerin eğitim öğretim farklılıkları ortaya konulmuştur. Eğitime önem verilmiş ve devlet adamları tarafından eğitim alanında ortaya çıkan yeniliklere ayak uydurulmaya çalışılmıştır. Bozkır kazasında daimî olarak eğitim hizmeti verilmiştir. Bölge halkı, elverişsiz coğrafi koşullar yüzünden ekonomik sıkıntı içine girmiştir. Bu yüzden Bozkır insanları, eğitime yönelmiştir. Konya'nın yerli devlet memurlarının geneline bakıldığında, öğretmen ve diğer memuriyet statüsünde Bozkırlılar oldukça fazla yer kaplamaktadır. Günümüzde de bu durum halen devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which includes modern educational institutions of the Bozkır town in Konya province between the years 1876-1938, the names of primary, secondary and non-Muslim schools in Bozkır, student-teacher tags and parents' information were obtained. It is determined that there are generally schools providing education in Bozkır town center and villages. The names of 18 first schools were reached from these schools. It is seen that the schools of some villages have been united and provided education as a single school. In order to obtain the data of the Bozkir educational institutions, the Konya Educational Archive records, Konya Province“Salnamas”and the Ottoman Educational“Salnamas”were examined. The statistical data of the primary schools and madrasahs of the classical period, the schools of modern period institutions, the secondary schools and the Greek schools were obtained. İn the period of the 19th century with the first quarter of the 20th century, the Ottoman Empire and the Republic of Turkey periods of the Turkish education system was given on the educational differences of the periods were revealed. Education was given importance and efforts were made to keep up with the innovations emerging in the field of education by statesmen. Permanent traning has been provided in Bozkır. The inhabitants of the region have suffered from economic difficulties due to unfavorable geographical conditions. That is why the people of Bozkır have turned to education. When the local çivil servants of Konya are considered in general, people of Bozkır occupy a lot of space in either the teacher jobs or other civi servants level. This situation still continues today.