Yükseköğretimde örgüt kültürü ve alan araştırması
Organizational culture at higher educational and an empirical research
  1. Tez No: 211569
  2. Yazar: KEMAL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EDİP ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalısmanın amacı, eğitim örgütlerinde varsayımlar, inançlar, değerler, normlar, semboller ve uygulamalardan olusan örgüt kültürünün önemini vurgulamak ve bir akademik örgütte alt kültür grubu olan öğrencilerin, örgütsel yasama yönelik algılamalarını belirlemektir. Tarama modeli ile gerçeklestirilen bu arastırmada Erdem ve ?sbası (2001) tarafından gelistirilen anket kullanılmıstır. Balıkesir Üniversitesi ?.?.B.F., Necatibey Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi son sınıf öğrencilerini kapsayan çalısmanın sonuçlarına göre öğrenciler güç mesafesi ve iletisim boyutunda olumlu algılamaya sahiptirler. Örgütsel yapıetkinlik ve semboller boyutunda ise daha çok olumsuz algılamalar belirlenirken, diğer boyutlarda ise ortak algılamaların olusmadığı görülmektedir. Bu sonuç, kurumun örgütsel performansı yakından etkileyen örgüt kültürünün ve eğitim süreçlerinin gelistirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to emphasize the importance of organizational culture that comprises assumptions, beliefs, values, norms, symbols and practices in the educational institutions and to determine the perceptions of students -a subculture of the academic organizations- about the organizational life. This research aimed at determining perceptions of university students faculty culture is in the scanning model. The scale used in the research was developed by Erdem and ?sbası (2001). According to the empirical study conducted on the students of Balıkesir Universty, the students have positive absolute perceptions on two cultural dimensions which power distance and communacation. While the mostly perceptions identified the ineffectiveness of organizational structure and symbols, no common perception was found on other cultural dimensions. This result shows that, the five cultural dimensions which effect to educational proses have to be improved.