Turkish EFL learners' comprehension and production of implicatures
İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin hedef dilde sezdirileri kavrama ve kullanım becerileri
  1. Tez No: 211577
  2. Yazar: FİLİZ RIZAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalısmada orta-üstü düzeyde ngilizce bilen ögrencilerin hedef dilde sezdirileri anlama ve üretme becerileri arastırılmıstır. Öncelikle 14 soruluk çoktan-seçmeli bir ölçek aracılıgıyla Dokuz Eylül Üniversitesi ngilizce Ögretmenligi birinci sınıf ögrencisi olan 90 katılımcının hedef dilde sezdirileri anlama düzeyleri ölçülmüstür. kinci asamada ise aynı katılımcılardan yazılı söylem tamamlama ölçeginde verilen 12 duruma göre hedef dilde belirli söz eylemlerini sezdiri yoluyla gerçeklestirmeleri istenmistir. Her iki ölçek aracılıgıyla elde edilen veriler betimleyici, yorumlayıcı istatistikler yardımıyla incelenmistir. Bulgular katılımcıların sezdirileri anlama becerilerinin genel olarak orta üstü durumda oldugunu göstermistir. Katılımcılar nicelik kuralının ihlal edildigi, olumsuz elestiri içeren sezdiri çesitlerini anlamada güçlük çekerken bagıntı kuralının ihlal edildigi sezdirileri anlamada oldukça basarılı olmustur. Nitelik ve tarz kurallarının ihlalini içeren sezdirilerin anlasılmasında ise katılımcılar orta düzeyde basarı göstermistir. Genellestirilmis sezdirilerin anlasılma düzeyinin özellestirilmis sezdirilere oranla daha yüksek oldugu görülmüstür. Ayrıca kız ve erkek katılımcıların sezdirileri anlama düzeyleri arasında önemli bir fark gözlenmemistir. Hedef dilde sezdiri üretme durumunu incelemek amacıyla kullanılan ölçege verilen 1080 yanıttan 762'sinin sezdiri içerdigi belirlenmistir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı, alayla karısık igneleme içeren nitelik sezdirileri olmustur. Nitelik kuralı ayrıca, istenmeyen durumlarda tepki ve kızgınlıgı dile getirme amacıyla ihlal edilmistir. Katılımcıların elestiri söz eylemini gerçeklestirirken düsüncelerini dogrudan söyleyerek karsılarındakini kırmamak için özellikle nicelik ilkesini ihlal ettikleri görülmüstür. Rica durumlarında katılımcıların çogunlugu sezdiri kullanımına gerek duymamıstır. Sezdiri yoluyla rica söz eylemini gerçeklestiren katılımcılar ise en çok nicelik kuralını ihlal etmistir. Ayrıca katılımcıların üretme ölçegine verdikleri yanıtların hedef dile uygunlugu ortaüstü düzeyde bulunmustur. Yabancı dilde sezdirileri anlama ve üretme beceri düzeyleri arasında anlamlı bir iliskinin olmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate to what extent Turkish upperintermediate level learners of English as a foreign language (EFL) can comprehend and produce implicatures. To this end, 90 participants first completed a 14-item multiple-choice test, and then responded to 12 situations in a discourse completion task (DCT). The scores of the participants were compared, and analysed according to descriptive and inferential statistics. The results of the comprehension data analysis indicated that the participants had a moderately high level of success. Although the learners had considerable difficulty in comprehending understated negative criticism items, which flout the maxim of quantity, they were highly competent in comprehending relevance implicatures. The rates of success in quality and manner implicature comprehension were moderate. Participants were more successful in understanding particularised implicatures when compared with generalised implicatures. A significant difference was not observed between the implicature comprehension levels of boys and girls. As for the production aspect, out of 1080 participant responses to the DCT instrument, 762 contained implicatures. The mostly widely flouted maxim was the quality maxim for the purposes of creating sarcasm and achieving face management and politeness. Students also preferred to flout the maxim of quality when responding to bad news or expressing anger in an unpleasant situation. When trying to express their opinions about the quality of a particular thing/person, participants tended to flout the maxim of quantity to avoid saying their opinions directly, and making the referent disappointed. The participants did not tend to make use of implicatures in the case of requesting. The participants who realised requests via implicatures flouted the quantity maxim mostly. In order to see whether the participants? level of pragmatic production was compatible with the target language norms, their responses were rated for appropriacy. The ratings revealed that the appropriacy of the responses were moderately high. Apart from this, it was concluded that a significant relationship did not exist between the pragmatic comprehension and production levels of the participants.