Lisans düzeyinde turizm eğitimi veren kurumların ders programlarının fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi
Functional assessment of the curricula of schools providing undergraduate training on tourism
- Tez No: 211591
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ KEMAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Turizm egitiminin istenen basarıyı saglaması kuskusuz, egitim kurumlarının her asamadaki ögretim etkinliginin nitelikli bir yapıda olmasına baglıdır. Nitelikli bir yapıya ulasmada etkili olan faktörlerden en önemlilerinden biri de çagın degisen kosullarına göre düzenlenmis bir programa sahip olmaktan geçmektedir. Bu çalısmada, lisans düzeyinde turizm egitimi veren okulların amaçlarına uygun ders programı profiline sahip olup olmadıgı ve ders programlarının derse giren ögretim elemanlarının egitimlerine göre sekillenip sekillenmedigi arastırılmıstır. Arastırmada, lisans düzeyinde turizm egitimi veren 8 okulun ders programları, rehberlik bölümleri, tüm okullarda zorunlu olarak okutulan dersler ile kredisi olmayan dersler kapsam dısında bırakılarak ele alınmıstır. Seçmeli ders durumları incelenerek programların ögrencileri farklı alanlarda gelistirmeye yöneltecek bir yapıda olup olmadıgı tespit edilmistir. Dersler, bilim dallarına göre Muhasebe-Finans-Yatırım, Yönetim, Ekonomi, Halkla liskiler-Pazarlama, Hukuk ve Özel olmak üzere 6 grupta sınıflandırılarak okullar arasında karsılastırma yapılmıstır. Elde edilen sonuçlara göre; ders agırlıklarının önemli düzeyde farklı oldugu görülmüs olmakla birlikte ögretim elemanlarının branslarının girdikleri derslerle genelde uyumluluk gösterdigi tespit edilmistir. Dolayısıyla, ögretim elemanlarının ders programlarının sekillenmesinde önemli bir rol oynadıgı tespit edilmistir. Okulların amaçlarının genelde benzerlik göstermesine karsın bazı farklılıkların olması, turizm egitiminde amaçlara ulasmada sınırları kesin çizgilerle belirlenmis bir program yapısının sart olmadıgı veya programlardan ödün verildigi fikrini ortaya çıkarsa da turizm egitimi için esas üzerinde durulması gereken konu, nelerin okutulup nelerin okutulmamasından çok, mevcut derslerin en iyi sekilde nasıl verilmesi gerektigi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
It is obvious that success in tourism training is highly dependent on qualified instructional activities held in schools across all grades. A program reconstructed according to the needs and advancements of its time is one of the indispensable factors that lead to achievement. This study examines if schools providing undergraduate training on tourism have curricula concordant with their objectives, and if their curricula are formed according to educational background of the teachers. In this research, curricula of 8 schools providing education on tourism were investigated by excluding guidance departments, courses that are compulsory for every school, and the courses without a credit degree from the scope of this study. Elective courses were examined to determine if different curricula aim to equip students with different skills. Courses were grouped in 6 categories according to their programs; Accounting-Finance-Investment, Management, Economics, Public Relations-Marketing, Law, and Special. Subsequently, a comparison across schools was conducted. Findings reveal that, on the one hand, there is a huge discrepancy across schools in terms of course load, and on the other, the courses are taught by teachers with consistent branches of study. Thus, it can be said that teachers play a crucial role in the formation of curricula. Although the objectives of the schools are greatly similar, there are several differences; and this may point either that it is not a must to have a rigid curriculum or that curricula are sacrificed for something else. However, the current question regarding tourism education is not what to teach, but how to teach the present courses best.