Etkin öğrenmenin yabancı dil benlik algısı ve İngilizce okuduğunu anlama başarısı üzerindeki etkililiği
The effects of active learning on foreign language self concept and reading comprehension achievement
  1. Tez No: 211598
  2. Yazar: MUSTAFA ER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. UĞUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, etkin öğrenmenin yabancı dil benlik algısı ve okuduğunu anlama başarısı üzerindeki etkililiğini saptamaktır. Araştırmada kontrol gruplu ön testson test deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları raslantısal olarak oluşturulmuş, deney gruplarına etkin öğrenme ilkelerine uygun öğretim yöntemi, kontrol gruplarına ise geleneksel dil öğretim ilkelerine uygun öğretim yöntemi uygulanmıştır. 2005-2006 Eğitim-öğretim yılının bahar yarıyılında askeri bir meslek yüksek okulunda öğrenim görmekte olan 182 erkek öğrenci araştırmanın katılımcılarını oluşturmaktadır. Deney gruplarında 92, kontrol gruplarında ise 90 öğrenci bulunmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından beşli likert tipine uygun olarak geliştirilen 34 maddelik bir yabancı dil benlik algısı ölçeği ile toplam 35 maddeden oluşan İngilizce okuduğunu anlama düzey belirleme sınavı ile toplanmıştır. Ölçek ve düzey belirleme sınavının ön test olarak uygulanmasının ardından 13 hafta süresince deney gruplarına etkin öğrenme yöntemi, kontrol gruplarına ise geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Deneyin sonunda aynı yabancı dil benlik algısı ölçeği ve okuduğunu anlama sınavı son test olarak uygulanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, t-Testi, Varyans Çözümleme ve Tekrarlı Ölçümlerde İki Yönlü Varyans Çözümlemesi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, etkin öğrenme yönteminin okuduğunu anlama başarısını arttırmada başarılı olduğunu göstermiştir. Ancak, etkin öğrenme yönteminin yabancı dil benlik algısı üzerinde etkili olduğuna ilişkin kanıt elde edilememiştir. Araştırmada, yabancı dil benlik algısı ile okuduğunu anlama başarısı arasındaki ilişki de incelenmiş, ancak bu ikisi arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Ayrıca, mezun olunan okul ile yabancı dil benlik algısı ve okuduğunu anlama başarısı arasında da anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of active learning on foreign language self concept and reading comprehension achievement. Pretest-posttest experimental design with control group was made use of in the research. Language teaching based on the techniques of active learning was used in the randomly chosen experimental groups whereas traditional language teaching methods were used in the randomly chosen control groups. Participants for the research were 182 male students of a military college. In the Spring Term of 2005-2006 Academic Year, five groups (n=92) formed the experimental groups, and five groups (n=90) formed the control groups. The data of the research were gathered by a five point likert type scale and a reading comprehension placement test. Participants? academic self concept scores were measured by the Foreign Language Self Concept Scale (FLSCS). The scale consisted of 34 items and developed by the researcher. Cambridge Preliminary English Test (PET) made of 35 items was given as the pretest and posttest to measure the participants? level of reading comprehension. Following the pretest administration of FLSCS and PET, active learning techniques were applied to experimental groups for 13 weeks while the control groups got traditional English language teaching methods. At the end of the experiment, the same FLSCS and PET were administrated as posttests. Statistical techniques Arithmetic Mean, Standard Deviation, t-Test, Variance Analysis and Twoway Repeated Measures Test of Variance were used to analyze the data gathered by the pretests and posttests. The results demonstrated that the researcher mediated learning environment (i.e. active learning techniques) was successful in enhancing reading comprehension achievement. On the other hand, the effect of active learning on foreign language self concept was found to be insignificant. Furthermore, the comparison of foreign language self concept and reading comprehension scores revealed that there is no significant correlation between the two. Similarly, the correlation between the type of high school graduated and reading comprehension achievement/foreign language self concept scores was also found to be insignificant.