Yükseköğretim öğrencilerinin karşılaştıkları yabancı dil öğrenme problemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 425200
  2. Yazar: HÜLYA ÜNSAL ŞAKİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünyada yabancı dil öğrenmenin önemi tartışmasız kabul edilmektedir. Nitelikli ve gelişmiş bir toplum, dünyaya entegrasyon ve Avrupa Birliği perspektifi için dil bilmek Türkiye için giderek önem kazanmaktadır. Yükseköğrenim düzeyinde bireylerin yabancı dillerden en az birini sorunsuz şekilde anlayıp konuşabilecek düzeyde bilinmesi hem Türkiye'nin küresel başarısı için de oldukça önemli görülmektedir. Türkiye'de yabancı dil öğretimi çok köklü bir geçmişe sahip olmasına ve bu alanda çok çalışılmasına, harcanan emeğe ve paraya rağmen verim alınamadığı tartışılmaktadır. Bu çalışma yükseköğretimde öğrencilerin yabancı dil öğrenirken karşılaştıkları problemleri belirlemek ve birtakım çözüm önerileri sunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Kars ili Kafkas Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda öğrenim gören hazırlık sınıfları, İngiliz dili ve edebiyatı bölümü ve Mütercim-Tercümanlık bölümünde öğrenim görmekte olan 380 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin karşılaştıkları problemleri belirlemeyi ve çözüm önerilerini irdeleyen araştırmada, Gökdemir (2001) tarafından geliştirilen“İngilizce derslerinde karşılaşılan sorunlar ölçeği”ayrıca araştırmanın nitel kısmını oluşturan, araştırmacı tarafından 3 uzman görüşü alınarak geliştirilen görüşme soruları kullanılmıştır. Görüşme soruları, seçkisiz örneklemle belirlenen 32 öğrenciye uygulanmış ve elde edilen cevaplar içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, anketin uygulandığı dönemde uygulanan dil eğitim programında alt becerilerin önem düzeyi, öğretim üyelerinde dil öğretim teknikleri, öğrencilerde ise öğrenmeyi öğrenme konusunda eksikliklerinin giderilmesi ihtiyacı tespit edilmiştir. Ayrıca dil eğitim programlarının idaresinden sorumlu birimlerin materyal ve dil öğrenme ortamlarının hazırlanmasında daha etkin rol oynama ihtiyacı da çalışmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The importance of learning multiple languages is accepted universally. Improving language skills of the entire population is a priority for Turkey to increase the international competitiveness and also for the perspective integration to EU. Despite the fact that a long history and extensive efforts devoted to foreign language teaching in Turkey, the success has been noted to be limited. In this study, the potential problems and challenges during foreign language education in the higher education institutions were evaluated based on questionaries' and interviews with undergraduate students. The study was conducted with students enrolled to various departments at Kafkas University. A total of 413 students from English Language and Literature Department, School of Foreign Languages, and French-Turkish-English Translation Department participated to the quantitative analyses in which a previously developed survey (by Gökdemir, 2001) was used. A number of interview questions were prepared with the help of three experts and 32 students were randomly selected and interviewed with the questions. The interview questions were analyzed as qualitative assessment. The results revealed that the demographic variables are not important for attitudes toward language learning. The students determined a number of elements to be improved in the current curriculum, teacher's and learner's competence along with physical environment for language learning. Students also identified a number of challenges that they face while gaining the language skills along with personal strategies to overcome such challenges. Heavy grammar based teaching strategy and evaluation along with low level of native exposure and inadequate student participation were the main problems suggest by students.