Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler için şimdiki zamanın metinlerle öğretimi
Teaching present continuous tense through texts to the learners of Turkish as a foreign language
- Tez No: 211610
- Danışmanlar: PROF.DR. VELİ DOĞAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Toplumların iletisim kurmak amacıyla dile ihtiyaç duyması yabancı dil öğrenmeye yönelik talebi gün geçtikçe artırmaktadır. Bu eğilimin bir yansıması da, ana dilimiz Türkçeyi öğrenmeye yönelik giderek artan ilgidir. Avrupa dillerini öğretmek için çok sayıda kitap, sözlük, ders ve çalısma kitapları, dinleme kasetleri ve görsel materyal bulunmasına karsın Türkçeyi yabancı bir dil olarak öğretmeye yardımcı olabilecek kaynak sayısı oldukça sınırlıdır. Türkçeyi yabancılara öğretmek amacıyla 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde kurulan Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Anabilim Dalı; bu alandaki eksiklikleri gidermek, kaynak olusturmak, dilimizi yabancılara ve yurt dısında yasayan üçüncü kusak bireylere öğretmek amacını gütmektedir. Bu çerçevede yapılan bu çalısmada Türkçenin yabancı dil olarak öğretimine yönelik kaynak olusturulması amaçlanmaktadır. Çalısmanın kapsamı, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde ?simdiki zamanın metinlerle öğretimi? olarak belirlenmistir. Bu kavramın öğretiminde, dersin sunumu sırasında öğretmene yön gösterecek ders notlarına ve metinlere, ayrıca verilen yapıyı pekistirmeye katkıda bulunacak farklı seviyelerdeki etkinliklere yer verilmistir. Konusma anını, genis zamanı ve gelecek zamanı ifade etme için kullanılan üç ayrı isleve sahip olan simdiki zamanın, bu islevlerinin öğretimi için ayrı ayrı materyaller gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
Nations? need of a language for communication increases the demand for learning a foreign language . The reflection of this is the gradually rising interest in learning our mother tongue Turkish. Although there are a great number of books, dictinaries, students? books and workbooks, listening cassettes and visual aids to teach a European language, the number of materials to teach Turkish as a foreign language is limited. The aim of Teaching Turkish as a Foreign Language department at the Institute of Educational Sciences, founded in 2004 at Dokuz Eylul University, is to make up for the deficiency in this realm, to provide sources and to teach our mother tongue to foreigners and to the third generation of Turkish people living abroad. The designed objective of this study is furnishing the department of Turkish as a Foreign Language with a variety of sources. This study has been devised to ?teach Present Continuous Tense through reading texts?. In this study, guidelines and texts for teachers as well as activities for different levels that will contribute to practising the tense are used to teach Present Continuous Tense. In order to teach Present Continuous tense which is used to express the moment of speaking, present tense and future tense, various materials have been developed