Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler için kiplik öğretimi üzerine materyal geliştirme
Developing funtional materials for teaching Turkish modality to the students learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 211611
  2. Yazar: MİNE SULTAN HACIÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİYE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler için kiplik öğretimi üzerine işlevsel materyal geliştirmeyi amaçladığımız bu çalışma aşağıdaki sorulara yanıt aramaktadır: 1.Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilere Türkçe kiplik belirticileri {-Abil} ve {-mAlI} öğretilirken kullanılacak işlevsel materyal nasıl olmalıdır? i)iletişimsel yaklaşımın Türkçe kiplik belirticileri {-Abil} ve {-mAlI} öğretimine yönelik işlevsel materyal geliştirilmesindeki rolü nedir? ii)göreve dayalı yaklaşımın Türkçe kiplik belirticileri {-Abil} ve {-mAlI} öğretimine yönelik işlevsel materyal geliştirilmesindeki rolü nedir? iii)bilgisayar destekli öğretim tekniğinin Türkçe kiplik belirticileri {-Abil} ve {-mAlI} öğretimine yönelik işlevsel materyal geliştirilmesindeki rolü nedir? Çalışmada dil öğretimine işlevsel yaklaşımlar, dilbilgisi öğretimine yaklaşımlar, yabancı dil öğretim teknikleri ve yabancı dil öğretiminde kullanılan materyal örnekleri incelenerek, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanabilecek işlevsel materyal örnekleri tasarlanmıştır. İşlevsel materyal geliştirme hedeflenen bu çalışmada, örnek ders materyalleri dilsel işlevselliğin yanı sıra, hem öğretmen hem de öğrenci için kullanım kolaylığı sağlaması ve herkesin kolaylıkla ulaşıp bireysel öğrenmeler ve tekrarlarda yararlanabilmesi için, bilgisayar destekli öğretim tekniği ile bilgisayar ortamında geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop functional materials for teaching Turkish modality markers {-Abil} and {-mAlI} to the students learning Turkish as a foreign language. In order to achieve this purpose, the present research attempts to find answers to the following questions: 1. How should the functional material be designed for teaching modality markers {-Abil} and {-mAlI} to the students learning Turkish as a foreign language? i) What is the role of communicative approach in developing functional materials for teaching modality markers {-Abil} and {-mAlI} to the students learning Turkish as a foreign language? ii) What is the role of task-based approach in developing functional materials for teaching modality markers {-Abil} and {-mAlI} to the students learning Turkish as a foreign language? iii) What is the role of computer-based technique in developing functional materials for teaching modality markers {-Abil} and {-mAlI} to the students learning Turkish as a foreign language? The present study examined the communicative approaches to foreign language teaching in general and to teaching grammar in particular in an effort to develop functional materials for teaching Turkish as a foreign language. In this study which aims to develop functional material for teaching Turkish as a foreign language, the materials are designed by employing computer-based technique to help both teachers ans students due to the fact that they are easily accessable both v for teachers to use in the classroom and for students to study individually outside the classroom.