İlköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde coğrafi bilgi sistemleri kullanımının öğrencilerin akademik başarı ve derse karşı motivasyonlarına etkisi
The effect of geographic information system (GIS)in teaching social studies to the academic achievements and motivation of 7th grade students of primary education
- Tez No: 211664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, sosyal bilgiler dersinde Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)'nin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarısına ve motivasyona etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ayrıca öğrencilerin CBS becerileri ve CBS ile işlenen derse karşı tepkileri belirlenmiştir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. CBS'nin akademik başarı ve motivasyona etkisinin belirlenmesi amacıyla deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma modeli olarak öntest-sontest kontrol gruplu model uygulanmıştır. Öğrencilerin CBS ile işlenen derse karşı tepkilerinin ve CBS becerilerinin belirlenmesi için de nitel çalışma yapılmıştır. Araştırma 2006-2007 öğretim yılı güz döneminde Ankara İli, Yenimahalle İlçesi Kent-Koop İlköğretim Okulunda uygulamıştır. Tesadüfî örneklem yoluyla oluşturulan gruplarından deney grubu 21 ve kontrol grubu 23 kişiden oluşmaktadır. ?Ülkemizde Nüfus? ünitesi deney grubunda 3 hafta ArcView 9.2 yazılımında hazırlanan materyallerle, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Araştırmaya katılan gruplara, başarı ve motivasyon ölçeği deneysel işlem öncesi öntest ve işlem sonrası sontest olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin CBS becerilerini belirlemek amacıyla gözlem yapılmış, derse karşı tepkilerinin belirlenmesi için ise açık uçlu soru sorulmuştur. III Araştırmada elde edilen verilerin analizinde t-testi, yüzde, frekans kullanılmıştır. İstatistiki işlemler SPSS 11.0 programında yapılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda, elde edilen verilere dayanarak sosyal bilgiler öğretiminde CBS'nin uygulandığı deney grubu öğrencileri ile geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin deneysel işlem öncesinde derse karşı motivasyonlarında anlamlı bir farkın olmadığı, deneysel işlem sonrasında öğrencilerin motivasyonlarında ise deney grubu lehine anlamlı bir farkın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencilerinin deneysel işlem öncesi ve sonrası başarı düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığına ilişkin olarak belirtilen diğer bir alt problemde ise şu sonuçlara ulaşılmıştır. Elde edilen bulgulara göre deneysel işlem öncesi uygulamada deney ve kontrol gruplarının başarıları arasında anlamlı bir farkın olmadığı; ancak işlem sonrasında deney ve kontrol gruplarının başarıları arasında istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı bir farkın olduğu görülmektedir. Araştırmada ayrıca deney grubundaki 7. sınıf öğrencilerinin CBS kullanma becerilerinin yüksek olduğu ve öğrencilerin derse karşı olumlu tepki geliştirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonunda ortaya çıkan sonuçlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out with the aim of determining the effect of Geographic Information System (GIS) in teaching social studies to the academic achievements and motivation of 7th grade students of primary education. And also student?s GIS skills and reflection of students to the learning is determined. Qualitative and quantitative research models are both used. An experimental study is done to understand the effect of GIS on student?s academic achievements and motivation. As a research model, pre-final test control group model is used, and also a qualitative study done to understand student?s GIS skills and the reflection of students to learning. The study is applied in 2006-2007 academic year at autumn term on the students of Ankara Province, Yenimahalle District, Kent-Koop Primary Education School. Study is applied on two group, one of them is experiment group with 21 students and the other is control group with 23 students. At experiment group ?Our Country?s Population? is given for 3 weeks with the GIS materials which are prepared with ArcView 9.2. At control group in this period, the same subject is given with traditional learning methods. To the groups that take place in study, achievement and motivation scale is carried out as pre test before experimental processing and final test after processing. An observation is done to determine the students GIS skill and also openended questions asked to understand the reflection of students to learning. In the analysis of gained datum, t-test, frequency and percentage is used. Statistical processing is made at the SPSS 11.0 program. Whether the gained datum is meaningful or not is evaluated according to .05 significant levels. V At the end of the study, according to gained datum, following results are gained: before experimental processing, at the motivation of the students of experiment group that the GIS is carried out to them and the students of control group that the traditional learning method is carried out to them there isn?t meaningful difference about their motivation against to lesson but after the experimental processing at the motivation of students against social studies lesson there is a substantial difference in favor of experiment group. In lower problem about whether there is a substantial difference or not before and after the experimental processing between the achievement levels of students of control group and the students of experiment group, following results are achieved: according to gained finding in pre-processing application there isn?t substantial difference between the achievements of experiment group and control group; but after processing between the achievements of experiment group and control group there is a substantial difference statistically in favor of experiment group. The results of this study also showed that, at the experiment group 7th grade student?s using GIS skills is high and the reflection of students to learning is positive. The study is concluded in giving suggestions according to the results of the research.